| RazvanP9 a întrebat:

Salut, daca pe o poza nu e semnul © (drepturi de autor), iar acea poza e facuta de o firma specialozata, care sunt sansele sa am probleme cu acea poza, daca incarc pe facebook? Adica, e posibil sa primesc vreo amenda sau ceva de genul daca o postez pe o pagina mare? Stiu ca legal, teoretic, primesti amenda, dar care sunt sansele sa se si intample? Dar cu un clip?

4 răspunsuri:
| Gizăz a răspuns:

Teoretic îţi va cere s-o dai jos şi dacă nu faci asta, vei fi dat în judecată. Practic sunt şanse infime, care tind clar spre 0.

| modjolica a răspuns:

Pai de ce nu ii intebi pe ei dac iti dau voie sa publici poza/clipul? E mai sigur, plus ca probabil iti vor da voie, doar le faci reclama, nu?

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca nu este interzisa expres copierea atunci poti sa o folosesti.

| doctorandus a răspuns:

In principiu ar fi piraterie, dar nu e nimeni nebun sa-ti faca proces pentru o poza pusa pe Facebook.