| Condrache_Marian_1989 a întrebat:

Salut, daca sunt angajat de 3 luni la un peco aproximativ 3 inca nu am facut, daca imi dau demisia se face cu preaviz? Din ce stiam eu in primele 6 luni daca imi dau demisia nu trebuie preaviz, multam

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

In primele 90 zile poti sa iti dai demisia fara preaviz.

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este adevarat ce stii.
Perioada de proba este cea stabilita prin contractul individual de munca si nu poate fi mai mare de 90 de zile calendaristice, conform Codului muncii, republicat în 2011, citez:
„ART.31. (1) Pentru verificarea aptitudinilor salariatului, la încheierea contractului individual de muncă se poate stabili o perioadă de probă de cel mult 90 de zile calendaristice pentru funcţiile de execuţie şi de cel mult 120 de zile calendaristice pentru funcţiile de conducere.
(2)Verificarea aptitudinilor profesionale la încadrarea persoanelor cu handicap se realizează exclusiv prin modalitatea perioadei de probă de maximum 30 de zile calendaristice.
(3)Pe durata sau la sfârşitul perioadei de probă, contractul individual de muncă poate înceta exclusiv printr-o notificare scrisă, fără preaviz, la iniţiativa oricăreia dintre părţi, fără a fi necesară motivarea acesteia."
Daca perioada de proba este pe durata maxima atunci iti poti da demisia printr-o notificare scrisa, fara a o motiva si fara a fi nevoie sa respecti perioada de preaviz.

| TimberWolf a răspuns:

Ai gasit mai bine? in primele 3 luni poti pleca fara preaviz, nu conteaza ce zic ei, nu au cum sa te tina fortat.