| anonim_4396 a întrebat:

Salut, daca sunt chemat la lucru(12 ore) in zilele in care sunt liber, sefu trebuie sa ma plătească dublu?
Pe contract scrie : " orele suplimentare se compensează prin ore libere platite in următoarele 90 de zile calendaristice dupa efectuarea acesteia, in caz contrar se va plati un spor conform Codului Muncii in vigoare."

9 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Se aplica prevederile CIM, respectiv vei primi zile libere platite normal sau, daca nu se pot acorda, vei primi sporul prevazut de Codul muncii, respectiv cel putin 75% peste salariul normal, citez:
"ART.122.
(1) Munca suplimentară se compensează prin ore libere plătite în următoarele 60 de zile calendaristice după efectuarea acesteia.
(2) În aceste condiţii salariatul beneficiază de salariul corespunzător pentru orele prestate peste programul normal de lucru.
(3) În perioadele de reducere a activităţii angajatorul are posibilitatea de a acorda zile libere plătite din care pot fi compensate orele suplimentare ce vor fi prestate în următoarele 12 luni.
ART.123.(1) În cazul în care compensarea prin ore libere plătite nu este posibilă în termenul prevăzut de art. 122 alin. (1) în luna următoare, munca suplimentară va fi plătită salariatului prin adăugarea unui spor la salariu corespunzător duratei acesteia.
(2) Sporul pentru munca suplimentară, acordat în condiţiile prevăzute la alin. (1), se stabileşte prin negociere, în cadrul contractului colectiv de muncă sau, după caz, al contractului individual de muncă, şi nu poate fi mai mic de 75% din salariul de bază."

| anonim_4396 explică (pentru Ioandelasal):

Cand am cerut banii a spus ca am furat 900 lei si m-a santajat ca merge la politie. in continuare nuni plateste 10 zile suplimentare din decembrie si 7 pe martie. eu nu mai lucru acol.(agentie de pariuri sportive)

| Ioandelasal a răspuns (pentru anonim_4396):

Si ai furat?
Daca este asa las-o balta, mai ales daca poate dovedi furtul, vei pagubi mai mult decat castigi cu zilele suplimentare.

| anonim_4396 explică (pentru Ioandelasal):

Nu am furat nimic

| Ioandelasal a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca n-ai furat atunci solicita-ti drepturile, respectiv plata sporului de cel putin 75%, bineinteles daca n-ai primit zile libere platite.
Daca nu te plateste intr-un termen rezonabil, sa spunem 15 zile, poti da in judecata firma.

| anonim_4396 explică (pentru Ioandelasal):

Nu am primit zile platite libere, astept de pe 1 să-mi dea banii
m-a si santajat sa merg sa duc banii ca altfel mere la politie dar nu e nimic furat, avem contori la aparate, fiscal la depuneri etc

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

Perfect, atunci e santaj de doi lei, mergi tu primul la politie sau discuta cu un avocat si da-l in judecata pentru banii datorati si pentru defaimare.

Bula
| Bula a răspuns:

In mod normal, ziua libera este a TA, si faci cu ea ce vrei.
Daca seful totusi te cheama la lucru, atunci poti negocia cu el, fiindca EL are nevoie de tine.
Eu, in asemenea cazuri (de urgenta, lipsa personal, etc.) solicitam 2-3 zile libere platie, in loc.
Si le-am obtinut totdeauna, ba a fost cand am primit si cate o prima substantiala, deasupra!

| sierra1 a răspuns:

"va plati un spor conform Codului Muncii in vigoare"

nu inseamă dublu dar probabil l-ai negociat deja