| blajxy a întrebat:

Daca urmez 2 facultati in acelasi timp pot sa primesc bursa de merit de la ambele?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu se poate primi bursa de merit de la ambele, doar de la una si o poti alege pe cea mai mare.
Conform HG nr.558/1998, citez:
"13. Studenţii care urmează concomitent doua specializări în instituţii de învăţământ superior de stat pot beneficia de burse de la bugetul de stat numai de la una dintre instituţii, cu condiţia ca numărul total al anilor în care beneficiază de bursa sa nu depăşească numărul anilor de studiu prevăzut ca durata de şcolarizare la specializarea de la care urmează sa beneficieze de bursa.
  Absolvenţii cu diploma de licenţa care urmează o a doua specializare sau studenţii reinmatriculati pot beneficia de burse de la bugetul de stat, cu condiţia ca numărul anilor în care au beneficiat de bursa sa nu depăşească numărul anilor de studiu prevăzut ca durata de şcolarizare la specializarea de la care urmează sa beneficieze de bursa."

| minrest a răspuns:

Pe fond ti-a raspuns Ioandelasal, dar hai sa ne gandim un pic ce ar insemna ce ai spus tu. Facultatea e o setata sa fie o munca grea, daca iei si bursa inseamna, pe langa ca esti foarte bun, ca nu ai fentat munca normata sa fie grea, iar daca mai iei bursa de la alta inseamna ca faci doua norme grele in acelasi timp. Ar insemna ca sunt doua facultati de toata jena, din care nu are rost sa faci nici una.

| blajxy explică (pentru minrest):

Ar inseamna un efort extraordinar nu neaparat ca sunt de jena
facultate nu inseamna neaparat ceva foarte greu daca ai ales sa faci ce iti place