| anonim_4396 a întrebat:

Dacă vreau să achiziționez un laptop de la un magazin de electronice îl pot lua singur daca am sub 15 ani sau trebuie un adult?

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Minorii nu pot incheia acte juridice, cu exceptia celor de valoare mica, respectiv de cateva sute de lei. Va trebui sa mergi cu un parinte.
Conform Codului civil, citez:
"ART.41.Capacitatea de exerciţiu restrânsã
(1) Minorul care a împlinit vârsta de 14 ani are capacitatea de exerciţiu restrânsã.
(2) Actele juridice ale minorului cu capacitate de exerciţiu restrânsã se încheie de cãtre acesta, cu încuviinţarea pãrinţilor sau, dupã caz, a tutorelui, iar în cazurile prevãzute de lege, şi cu autorizarea instanţei de tutelã. Încuviinţarea sau autorizarea poate fi datã, cel mai târziu, în momentul încheierii actului.
(3) Cu toate acestea, minorul cu capacitate de exerciţiu restrânsã poate face singur acte de conservare, acte de administrare care nu îl prejudiciazã, precum şi acte de dispoziţie de micã valoare, cu caracter curent şi care se executã la data încheierii lor."