| BogdanM275 a întrebat:

Salut, de ce în România nu există partide sau mișcări care să susțînă Anarhismul? Credeți că o țară poate fi condusă eficient în Anarhism? De asemenea, aș dori și niște argumente pro sau contra dacă se poate.

7 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Argumente pro anarhism? chiar nu am
si de ce am mai vrea un partid in plus care sa puna probleme in plus societatii?

totusi un partid care sa sustina aharhismul nu crezi ca se cam exclud?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Există mișcări, dacă cauți. 2. Nu poate. Pro, anarhismul distruge țara. După aceea nu mai au ce conduce. Contra, nu o să
îi lase să facă asta.

| johnnny123 a răspuns:

Tu știi ce înseamnă "anarhism"?

Cuvântul provine din termenul din greaca veche "an-archos", care s-ar traduce în limba română prin expresia "fără conducere" sau "fără conducători".

Anarhiștii cred că toți conducătorii sunt opresivi și trebuie înlăturați.

Deci un partid anarhist care să "conducă" o țară este o contradicție în termeni.

| LordCristobal a răspuns:

Anarhismul nu e o idee buna intrucat oamenii doresc ordine, siguranta si confort.Deci o tara nu poate fi condusa eficient prin anarhism pentru ca oamenii se satura repede de anarhism.
Daca vrei sa ai o imagine mai buna asupra anarhismului uita-te la ce s-a intamplat in 89 in perioada 22-25 decembrie.
Cand oamenii trageau si se omorau intre ei fara sens.
Bine aia a fost o anarhie orchestrata de Iliescu care sa-i legitime venirea la putere.Dar acolo poti vedea efectele dezastruoase ale anarhiei.
Sa zicem ca oamenii la un moment dat se revolta impotriva ordinii firesti a lucrurilor si se simt bine in anarhie dar la un moment dat isi vor dori sa traiasca intr-un regim politic care le ofera ordine, libertate, confort si siguranta.

| BeingSelfless a răspuns:

Mai degrabă, ai putea considera AUR ca un partid anarhist. Pe lângă asta, s-ar crede că toată lumea este pe cont propriu și face cam ce vrea, și vezi atunci țiganii, mafioții/interlopii, criminalii... sau la nivel mai mic, înțelegerile simple dintre oameni ar deveni critice și destul de periculoase, ca in The Walking Dead după ce a trecut partea principală (zombii, morți, etc), adică atunci când se mai liniștește viața, oamenii fac mici societății, și ce dezastruos ajung de la un timp. Evident, politică n-ar mai exista deloc, justiția cam așa și așa, greu de aplicat, dar relațiile dintre oameni și grupuri? Aproape nimic diferit decât în filmele post-apocaliptice, asta după 6 luni sau 1 an.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru BeingSelfless):

Hauristii au o agenda clar. Sint sageti ale Moscovei, nimic mai mult.

| Drimmero a răspuns (pentru BeingSelfless):

Aur e un partid marioneta al rusilor, aia sunt irelevanti, ar fi trebuit sa se dizolve de mult.