| marcantonion a întrebat:

Salut de ce nu poti merge cu o motocicleta de 50 cc pe autostrada? Dau funda

Răspuns Apreciat de Editori
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Fiindca, prin definitia legala, se incadreaza la categoria moped, au viteza de pana la 45 km/h si se interzice circulatia lor pe autostrada, conform OUG 195/2002, rep. in 2006, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"„21. moped - autovehicul, cu două sau trei roţi, a cărui viteză maximă prin construcţie este mai mare de 25 km/h, dar nu depăşeşte 45 km/h şi care este echipat cu un motor cu ardere internă, cu aprindere prin scânteie, cu o capacitate cilindrică ce nu depăşeşte 50 cmc sau cu un alt motor cu ardere internă ori, după caz, electric, a cărui putere nominală continuă maximă nu depăşeşte 4 kW, iar masa proprie a vehiculului nu depăşeşte 350 kg, neincluzând masa bateriilor în cazul vehiculului electric."
"ART.74.(1) Pe autostrăzi este interzisă circulaţia pietonilor, a autovehiculelor cu gabarite sau mase depăşite, fără autorizaţie specială de transport eliberată de administratorul drumului public, conform reglementarilor în vigoare, a vehiculelor cu tracţiune animala, a animalelor, a vehiculelor trase sau împinse cu mana, a bicicletelor şi mopedelor, a tractoarelor şi maşinilor autopropulsate pentru lucrări agricole, precum şi a vehiculelor care, prin construcţie sau din alte cauze, nu pot depăşi viteza de 50 km/h."

1 răspuns:
| Knu a răspuns:

Pentru ca ai incurca si ai fi un potential pericol pentru ceilalti. "Autostrăzile prezintă cel mai înalt grad de separare a circulației, fiind rezervate numai traficului auto, cu elemente geometrice care permit realizarea unor debite și viteze mari, în condiții de siguranță." - subliniez debite si viteze mari in conditii de siguranta.

| marcantonion explică (pentru Knu):

Am vazut pe Youtube ca toate motocicletele de 50 prind 100km si cele din subcategoria A1 prind 120 km.De aceea nu inteleg de ce ar incurca traficul.

| marcantonion explică (pentru Knu):

Am vazut pe Youtube ca motocicletele de 50 cc prind 100km iar cele din subcategoria A1 prind 120km atunci cu cele din subcategoria A1 de ce ai voie si cu cele de 50 nu?