| Catalin12John a întrebat:

Salut. De ceva timp am o neînțelegere cu un fost coleg de muncă, acum problema este ca acel coleg vrea sa se răzbune pe mine și sa ma denigreze spunând vorbe urate și false despre mine. Actualul meu șef acum crede ca eu l-am vorbit de rau și vrea sa ma dea afară, asa și cu unii colegi am divergențe din cauza unor vorbe neadevărate. Prin oraș când ma vede cu masina ma urmărește pe străzi. Ce pot sa fac? Ca am încercat sa ii fac reclamație la poliție ca ma urmărește cu masina pe străzi, ca am parcat la secția de politie și după ce am făcut plângerea el a fost căutat, numai ca degeaba deoarece tot eu am picat vinovat ca as fi scris minciuni în plângerea la politie și pana la urma am retras plângerea, el are 2 prieteni în poliție și ma gândesc ca să nu cumva sa fie degeaba plângerea pe care am făcut-o și de asta am retras-o.
Nu știu ce sa fac, sincer eu ma gândesc sa plec din oraș și sa ma angajez în alt oraș, pentru ca am aflat ca cel care vrea sa se răzbune pe mine se interesează de situația mea de la alții și vrea sa ma denigreze peste tot. Nu știu ce sa fac, ca nu am reușit cu politia, la locul de munca am probleme din cauza ca el se cunoaște cu șeful meu actual și cu câțiva colegi și mi-a spus ca nu se lasă pana nu îmi face cât rău vrea el.
Dovezi împotriva lui nu am, pentru ca atunci când am vrut sa îl filmez mi-a luat telefonul din mana cu forța și a șters filmarea, el fiind mult mai bine făcut ca mine, are 1, 90 înălțime și are ceva mușchi pe el, dar eu am 1, 75, și nu sunt asa ca el, sunt mai slab...
Ce ați face voi în locul meu?
Am nevoie de un sfat, sunt disperat, am nevoie sa ma ajute cineva cu un sfat.

5 răspunsuri:
| Lioana a răspuns:

In locul tau as incerca sa ma impac cu acel coleg. Nu-mi place sa am dusmanie cu nimeni. Daca nu vrei sa faci asta mai bine gaseste alt loc de munca pentru ca nu are rost sa continui asa, denigrat de toti. Iti face rau la suflet si la sanatate.

| Catalin12John explică (pentru Lioana):

Nu vrea el o împăcare, eu m-aș împacă cu el, dar el vrea sa se răzbune și spune ca nu se lasă pana nu se răzbuna pe mine

| Lioana a răspuns (pentru Catalin12John):

Straduieste-te mai mult sa-l impaci. Daca esti dragut cu el nu are de ce sa ramana setat pe razbunare.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Îți dai demisia la zi. Sau lichidarea. Nu vei avea câștig de cauza indiferent pana unde ai merge. Iar pana aduni probele, pana dai în judecata, pana se judecă cauza ( vreo 5 ani asa în medie), la sfârșit vei fi terminat psihic. Vei intra în depresie, anxietate. Locul tău de munca este un mediu toxic. Lasă filmările, strângerile de dovezi. Până ajungi sa strângi totul și la cum este legea în România si cum mișcă justiția, vei ajunge la psihiatrie din cauza unui frustrat. Colegul tău este un frustrat, dacă nu ți-ai dat seama despre asta. La rândul său a fost victimă, iar acum pentru a-și crește stima de sine practică cu alții exact ce a pățit și el la rândului lui. Este mai pierdut ca tine, rătăcește în alta lume iar pe el îl preocupă situația altor oameni decât propria lui persoană.

Dacă acel șef mai are un alt șef la rândul lui, poți sa vorbești cu el. Directorul spre exemplu. Cred ca acel șef prieten cu colegul tău este doar un măscărici, iar șeful cel mare de fapt nu știe ce se întâmplă. Poți vorbi cu șeful cel mare, însă ca se va și termina sau dimpotrivă, va accentua situația în mai rau, nu ai de unde știi.