| lamaVamer a întrebat:

Salut! Doresc sa stiu de ce este semnul de cedeaza trecerea desenat pe pista de bicicleta inainte de a trece strada de pe trotuar. Pista fiind dus-intors pe trotuar langa trecerea de pietoni, daca nu ma insel am prioritate de dreapta de la cei care intra pe strada, dar ma intreb daca pot trece strada cu prioritate full. Tin sa mentionez ca trecerea nu este semaforizata.
Multumesc anticipat!

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Trecerea strazii de catre biciclisti, pe trecerea de pietoni, indiferent
daca este sau nu semaforizata, se face numai mergand pe jos pe langa bicicleta.

| lamaVamer explică (pentru Ioandelasal):

Chiar daca se continua pista de biciclete colorata pe jos (culoarea verde) pe langa trecerea de pietoni? Multumesc!

| Ioandelasal a răspuns (pentru lamaVamer):

Da, conform Regulamentului de aplicare a Codului rutier, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART. 161
(1) Se interzice conducătorului de bicicletă sau trotinetă electrică, după caz:
m) să traverseze drumurile publice, pe trecerile destinate pietonilor, în timp ce se deplasează pe bicicletă sau trotinetă electrică, după caz;"

| lamaVamer explică (pentru Ioandelasal):

Inteleg asta, dar pista are o distanta fata de trecere de vreo 2 metri adica, practic eu ar trebui sa ma dau jos de pe bicicleta sa merg in stanga inspre trecere si sa trec pe langa bicicleta pe acolo ignorand pista paralela cu trecerea? Multumesc!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Asa au gandit cei care au facut pista pe acolo, ca trebuie sa oferi prioritate masinilor... ca la noi masinile sunt cele mai importante

| lamaVamer explică (pentru suntserios):

Sincer in momentul de fata nici nu are rost sa folosesc pistele mai rau ma incurc semnele se bat cap-in-cap, asta este.

| suntserios a răspuns (pentru lamaVamer):

Asa e, nu e ca si cum ar fi prea multe, cel putin in B. Insa legea pe de alta parte te obliga sa le folosesti daca sunt...