| anonim_4396 a întrebat:

Salut!
Dupa cate ore de mers cu masina prinzi ceva experienta?
De exemplu astazi am condus pentru prima data in viata mea 2 ore si nu m-am descurcat prea bine.
Ma pierdeam la cutia de viteze, ambreiaj.

Sau asa este la inceput?

9 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Și tot așa o să fie până faci vreo 10. 000km

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Cateva ore de condus fac diferenta in ceea ce priveste manevrarea masinii, dar experienta acumulezi si dupa 10-20 de ani. Apoi treci de culme si o iei la vale, ca te paraseste atentia distributiva.
Pe la sfarsitul scolii de soferi vei conduce relativ singur, dar tot vei mai avea foarte multe de invatat.

| VoidEternal a răspuns:

Unii zic că până nu conduci 100.000 de km nu ești șofer adevărat. Nu știu dacă e chiar așa. Simțul pedalelor îl capeti cu siguranță mult mai repede. Dar oricum primele câteva mii de km o sa faci greșeli.

| mi25 a răspuns:

Stai linistit. Ceva experienta prinzi la terminarea scolii de soferi, acea experienta necesara la a lua permisul de conducere, Sau nu.
Experienta nu se masoara in ore. Dar nici in ani, deoarece unii conduc 5 ani si au parcurs 10000 de km sau mai putin. Experienta se masoara in km parcursi.
Se considera ca nu mai esti sofer incepator cand ai parcurs cel putin 5000 de km si ca ai intrat cu adevarat in randul soferilor la 10000 km parcursi.

| anonimuIl a răspuns:

De la 0 tu o să conduci singur fără indicații cam după ședința 10.
Asta dacă mergi cam 40 de km la fiecare ședință de condus.
Dacă mergi 10 - 15 km la fiecare ședință vei cădea rapid și la traseu.

| anonim_4396 explică (pentru anonimuIl):

15-20km la fiecare ședința de 80-100min.

| NisipLaMare a răspuns:

La scoala depinde de tine conduci incet (nu mult sub limita sa nu deranjezi circulatia) relaxat dar cu atentie.

Depinde, avand carnetul de conducere conduci responsabil, dupua 8.000 km incepi sa iti intaresti atentia la condus sau mai devreme.

| Motisor a răspuns:

După 4 ore de condus poți să faci schimb cu instructorul de locuri.

| AlexBombaRusa a răspuns:

Depinde de tine cum esti ca persoana ca daca te duce mintea inveti repede, unii si cu permis de 20 de ani si inca nu au o treaba cu condusul