| anonim_4396 a întrebat:

Salut! Este ilegal să deții conținutul p0rnografic al unei persoane, fără acordul ei? Unul dintre colegii mei, mort de beat (cred că era beat), a postat aseară un clip cu el, nud, în care 'se atingea', își săruta mușchii și își arăta 'bijuteriile familiei'. Eu am făcut câteva screenshoturi să râd de el cu niște prieteni, însă după vreo 5-10 minute după ce a postat clipul, colegul meu l-a șters de pe website, cu tot cu canal. Cred că și-a venit în fire și a realizat prostia pe care a făcut-o, însă eu deja trimisesem ss-urile pe grupul de prieteni. Nu suntem mulți, decât vreo 10-11 persoane, însă încep să cred că nu am făcut bine să le trimit acele poze. Pot ajunge la închisoare pentru așa ceva? Menționez că toți avem peste 18 ani. Scuze daca am ales categoria gresita!

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este ilegal sa detii, daca respectivul l-a postat public sau ti l-a trimis si tie dar este ilegal sa-l distribui mai departe.
In orice caz fiind majori si materialul respectiv nu prezenta acte sexuale continutul nu era pornografie. Este vorba doar de afectarea dreptului la viata privata, asa ca ar putea fi vorba doar de violarea vietii private, desi nu cred ca se incadreaza exact la aceasta infractiune.
Parerea mea ca ar putea fi vorba doar de o cauza civila, respectiv ar fi raspunderea delictuala pentru afectarea dreptului la viata privata.

| sierra1 a răspuns:

"Este ilegal să deții conținutul p0rnografic al unei persoane, fără acordul ei?"

nu, dar e grav să le redistribui

| mi25 a răspuns:

Intri la distribuirea de material pornografic.