| yulyan32 a întrebat:

Salut,eu am depus azi actele pentru somaj.sunt absolvent de liceu,si dupa ce am depus dosarul mi s-a cerut sa aleg un curs. Daca nu particip, pierd banii? sunt obligat sa particip la aceste cursuri?

Răspuns Câştigător
| TheAce a răspuns:

In mod evident. Ajutorul acesta de la stat se presupune ca inseamna dincolo de bani (Care sunt putini) sansa calificarii, a plasarii pe piata muncii. Ai mai multe cursuri din care poti alege, esti insa obligat sa urmezi si sa termeni unul sau trebuie sa restitui banii.

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este obligatoriu sa participi la cursul de calificare. Daca nu participi la curs ti se anuleaza indemnizatia de somaj, conform L.76/2002, cu md. si compl. ulterioare.

| Purec a răspuns:

Ma indoiesc ca astfel de cursuri chiar se fac, cel mai probabil te inscrii si apoi nu o sa te cheme niciodata happy

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Da, este obligatoriu să urmezi un curs de calificare/recalificare, altfel NU vei mai primi ajutorul de şomaj!

Vezi alte detalii la linkul :
http://www.dolj.anofm.ro/Informare_absolventi.pdf

Toate cele bune.

| yulyan32 explică:

Aha,va multumesc, din ce am citit voi urma cursul, dar cum a spus cineva posibil sa nu se faca.