| Madalin_Huzuneanu_1994 a întrebat:

Eu primesc pensie de urmas, n-am luat bacul la biologie si m-am inscris la o post liceala ca sa nu pierd pensia. Aceasta post liceala dureaza 2 ani si este gratuita de la stat.Sa zicem "ca nu trec bacul la biologie", ma pot inscrie la alta post liceala ca sa nu pierd pensia? Am auzit ca este pana la 26 de ani fara sa intrerupi studiile. Si daca da? Ma pot inscrie tot la 1 de stat? adica gratis? sau trebuie la 1 privata? Multumesc anticipat

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Legea 263/2010, privind pensiile, nu este foarte clara in privinta a ce intrebi.
Conform acesteia, citez:
"ART.84.Copiii au dreptul la pensie de urmaş:
b) dacă îşi continuă studiile într-o formă de învăţământ organizată potrivit legii, până la terminarea acestora, fără a depăşi vârsta de 26 de ani;"
Aceasta prevedere poate fi interpretata in sensul ca se admite numai o singura data studii de acelasi fel, respectiv o singura scoala postliceala, pentru a doua nu vei mai primi pensie. Vei primi pensie, in continuare, doar daca ai urma o facultate dupa scoala postliceala.

2 răspunsuri:
| GreenBubble a răspuns:

Buna.Ca si facultatea aceasta scoala postliceala o poti face fara taxa 1singura data.Incearca totusi sa iei bacul si sa mergi la o facultate.

| Madalin_Huzuneanu_1994 explică (pentru GreenBubble):

Si sa zic ca nul trec. Daca ma duc la una cu taxa? Mai primesc pensie?