| Dragosdoar a întrebat:

Faceti-ma si pe mine sa inteleg. Autoritatile spun ca toata monitorizarea politiei si jandarmeriei asupra noastra in situatia de fata este strict pentru protectia noastra da? Sunt o gramada de oameni care iau amenzi si nu li se spune initial ca vor fi amendati la locul de fata. Le vine amenda acasa! Dupa ce ca sunt niste amenzi nesimitie si neconstitutionale, mai le dai si ca suprize si le dai si batranilor. Pai cica trebuie sa-i protejam pe cei vulnerabili este, de aia stam in case de ne-am clocit si am oprit o economie intreaga,ca sa-i protejam pe batrani dandu-le amenzi usturatoare? Oameni care nici macar si nu inteleg cum sa le atace in instanta?
Nu coronavirusul nu va disparea ca dam noi amenzi, asta e clar pentru mine, dar eu cred ca e un interes in folosul statului, nu al sanatatii oamenilor.

20 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Multe amenzi vor fi anulate pentru ca sau aplicat la misto de politisti care sau dat smecheri ca abia au intrat pe teren

| Simpatic a răspuns:

Ai dreptate din punctul tau de vedere, dar haide sa dam o definitie politiei sa vedem cine sunt ei cu adevarat, acesti ogari credinciosi ai clasei politice, ei in sine lor cred ca reprezinta legea, dar atata timp cat legea este stramba si este facuta de nieste incompetenti, ce lege aplica acesti militieni? o lege a prostiei si a lipsei bunului simt, o lege a constrangerii oamenilor de buna-credinta.
Si prin lege ma refer la modul general nu doar la aceasta abjectie denumita Ordonanta Militara!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Amenda e o unealta cu care statul ne face sa respectam niste legi. Faptul ca o groaza de analfabeti si nepasatori nu au fost in stare sa scrie 3 randuri pe o foaie nu ar trebui sa faca amenzile sa dispara.

Daca amenzile nu erau ridicate la cunatumul la care au fost nu mai stia nimeni de lege. Ii durea la fix, povestile tale din Germania se aplica unui popor care stie ce inseamna resposabilitate si civilizatie. Asta nu se intampla in Romania

| Mosotti a răspuns:

Amenzile au fost pentru protectia noastra, ca daca nu erau, victimele erau mult mai multe, ca nici macar o retinere nu ar mai fi fost, deci asta e corect. Adica de fapt nu amenzile, ci ca exista amendare, mai corect asa este spus.
Ca s-au dat amenzi mari, este alt subiect.

Normal ca s-au dat amenzi si la batrani, daca nu respecta?! Nu scrie ca doar la tineri se dau amenzi.
Lasam range 100-2000 lei si atat, sau ce range era, ca aia nu mai era neconstitutional, si dadeam amenda maxima mereu, si deja era destul, ca plateai 1000 in primele 24 ore, nu era nev sa ridice la 20000, ca sa iasa din legalitate.
La unii dadeam mai putin, depinde de caz.
La batrani dadeam mai putin, dar tot dadeam, nu respecta o gramada! Sa vezi la noi cum zicea una "intra domne mai repede la ziar in chiosc, ca ma grabesc", cand asteptam sa iasa celalalt, stateau babele nas in nas si vorbeau, si fara masca! Ieseau aiurea in afara intervalului orar desi jos era magazin si piata la 2 minute si fara coada aici in zona, normal ca le-a amendat, dar nu le-a dat 20000, le dadea 1-300 lei doar, deci nu erau nesimtiti.

Asta e clar? Sa vezi ce va fi de pe 15 in colo! Sa te ti bine, cand toti vor iesi aiurea cand rata infectarilor este la fel ca acum 1, 5 lui, tot in jur de 300 pe zi. Eu nu am treaba ca stau mai mult acasa, dar zic la general.
Nu se fac testari, ca aia e cheia, sa depistezi asimptomaticii ca de la aia vom lua boala.

Se dau amenzi pana pe 15 si atentie, se vor da in range legal, deci nu se anuleaza alea!

| Dragosdoar explică (pentru Mosotti):

Era vorba ca amenzile se dau abusiv, deschiderea dupa 15 e urgenta din cate am inteles, Sunt pierderi prea mari in multe sectoare economice.

| Mosotti a răspuns (pentru Dragosdoar):

De ce se dau abuziv? Daca nu respectam ce trebuie, ce ar fi vrut sa faca?! Sa ne lase sa omoram pe altii? Bun, deschizi economia si omori oamenii in lant? Tu nu vezi ca nr cazurilor urca cu rata de 300 /zi constant?! Nu s-a schimbat mai nimic desi e adevarat, s-au si vindecat mai multi.
Bine abuzul zic eu a fost cuantumul amenzilor, asta e adevarat.

Gandeste-te ca se test doar 9000 insi pe zi, ce faci cu asimtomaticii purtatori?! Chiar s-a zis azi "daca lumea deja a inceput sa umble peste tot, e posib sa fie infectari in lant".

Trebuia carantina dura ca la chinezi si iran o luna si ceva, apoi gata, se rezolva si dadeai drumu la toate. De fapt noi am stat in carantina aiurea, s-au mai infranat cazurile ca sa urce de acum in colo. Si da, in cazul asta pot zice ca, carantina a fost facuta degeaba.
Lor le arde de pierderile smecherilor, daca le era, facea ca lumea treaba si gata. Asa, i-a incurcat pe toti si pe noi si pe firme si pe toti.

Tu nu vezi ce tampiti? De ce nu au intrebat inainte la CCR daca amenzile alea sunt corecte de dat?! De ce a trebuit sa afle acu ca nu e voie, deci iata cine ne conduce, niste tampiti care se fac doar ca fac ceva.

| Mosotti a răspuns (pentru Dragosdoar):

Da, adica sa faca cine vrea orice, sa ne omoare pe toti si sa nu se dea amenzi, cam asa gandesti tu, nu merge! Era sa-l bat pe unu azi jos la magazin ca nu respecta distanta, ce dracu! Nu duce tu grija la bogati si afacerile lor, ca ei oricum au.
Prioritatea era sa scapam de boala, si apoi merge si economia si ce vrei tu. Fara vaccin e imposibil sa opresti raspandirea bolii.

De e omul sa nu respecte regulile?! De cand are omu voie sa omoare pe altul? Cu ce drept?
Ok, nu vrei sa se dea amenzi, dar? Cum faci sa fie lumea protejata?

| Dragosdoar explică (pentru Mosotti):

Omule laughing Banii nu se pot ''face''. Nu e vorba de afacerile altora,e vorba de faptul ca aceste afaceri mentin tara,ca sa te informez mai bine,banii nu se pot tipari,daca tiparim mai multi bani,se produce un fenomen numit inflatie,care are efecte devastatoare in masa,de asta banii trebuie sa circule,prin afaceri, prin activitati economice. Chiar mi-as dori sa faca guvernul Romaniei ce spui, ca mai apoi sa vedem dezastrul saraciei. Banii trebuie sa circule, asa se nasc banii de fapt.

De ce omul sa nu respecte regulile? De cand are voie omul sa omoare pe altul? Cu ce drept? La intrebarile astea nu are rost sa ti raspund pentru ca Nu de asta am deschis subiectul pe TPU. Aici e vorba de abuzurile politie, abuzuri pe care si sora mea plecata in Germania le recunoaste aici si spune ca acolo nu exista asa ceva, sa trimiti omului amenda de 2000 de lei acasa fara sa i spui ca i dai pe loc.

De boala nu scapam nici daca se gaseste vaccin, pentru ca vaccinul trebuie produs in masa, si pentru producerea lui in masa trebuie multi bani si mult timp, asa ca oamenii vor muri incontinuare. Solutia este adaptarea prin masuri de preventie, masurile de protectie; masti.manusi,spalat pe maini etc.

| Mosotti a răspuns (pentru Dragosdoar):

Aaaa, aia cu abuzurile ai dreptate, s-au facut abuzuri, stiu, si cu baiatul ala de la magazin, i-a zis sa se duca ca e ok si s-a trezit cu amenda de 500 lei acasa. Niste nesimtiti aia care au abuzat politsti. Mie sincer imi era si frica sa ies prea des sa nu dau de niste prosti care gaseau nod in papura la declaratia corect facuta cu data cu tot.

Cu banii iar ai dreptate. Dar ce sa zic? Na, instinctiv la gandeam la vietile oamenilor ca poate fi mama ta, a mea, bunicii tai, ai mei, si mi se rupe de economie cand sufletu meu e sfasiat, la o adica zic. Sau eu sa raman cu plamanii buliti pe viata doamne fereste, sau tu.
Trebuia carantina dura, stateam 1-2 luni asa, se conservau firmele, nu dadeau faliment ca nici nu consumau dar nici nu produceau, testari masive sa vedem care e sau nu infectat si asimptomaticii, si rezolvat treaba, apoi dadeai drumu la tot.
Acuma nr de cazuri e scazut artificial de 3 zile adica nu mai e pe reale, ca sa justifice ca te scoate din casa vineri si e ok. Si oricum sunt mult mai multi infectati decat se spune.

Cu vaccinul aici putin nu-ti dau dreptate, vaccinul trebuie produs si mai ieftin cu subventii de stat, nu lasi doar privatii sa cheltuie sau sa puna ce pret vor ei, fara vaccin nu scapam, si vaccin si trat e solutia, altfel o iei cu masca cu tot, aia obisnuita nu protejeaza mai mult de 50-60 %, spalatu pe maini te ajuta cand ajungi acasa mai mult, manusile te ajuta sa nu iti intre prostii pe sub unghii si altele, si acasa le speli.

Vaccinul va trebui pus la dispozitie sa se vaccineze cine doreste, ca de obligat nu poti atat timp cat are efecte secundare, si isi asuma sa o ia. Lasa dracu ca au bani, SUA baga 750 de miliarde anual de pomana in arme, nu zice tu ca nu-s bani, si noi cotizam la nato degeaba pentru interes american cu multi bani, nemtii la fel, sa mai lase prostiile si sa finanteze ce trebuie, sa mearga si economie, sa fie sanatate si toate.

Dar in societate?! Nu s-a dezinfectat nimic, in mediu densitatea de virusi e posib sa urce, la chinezi s-au dezinfectat cladiri, strazi, scari de bloc.
Lumea va umbla unu pe langa altul, nu vor respecta masurile, multi nici masca nu poarta si nu vor purta, poate le pun repede peste gura cand e mai groasa treaba si i-ar vede cineva, altfel sa vezi numa.
Cum dracu "parlamentu vrea sa deschida terasele", crima! Nu poti purta masca cand bei un suc sau cand mananci ceva. Chiar daca stau mai departati virusu sta in mediul ala mai inchis sau cum o fi.

| Wr3nch a răspuns:

Daca nu ar fi amenzi lumea nu ar sta in casa. Ca romanilor nu le pasa de sanatatea proprie, cu atat mai putin de a altora. Curtea Constitutionala o facut o mare tampenia, pentru ca acum toata lumea va iesi din casa zicand ca si daca is amendati o contesta si gata.

| ioan452 a răspuns:

Nu i nicio protecție asta. Pe politicieni ii doare fix in ...de noi..Amenzile au fost date ca sa facă bani de pe urma noastră. Intr-adevar și unii oamenii se plimbau aiurea dar majoritatea au primit amenzi pentru ca mergeau sa-și ia de mancare. In doua luni au fost date amenzi de 120 de milioane de euro. Bani care merg la stat și oamenii mor de foame. Știu foarte multe cazuri in care au fost date amenzi abuziv. Oameni care mergeau sa-și ia de mancare și multe altele. Amenzi de 2000 de lei. Nu cred ca o sa le dea nimeni dreptate la cei care le contesta. In putine cazuri o sa le anuleze. Ăștia și pe timp de pandemie ne storc de banii. România...

| Wr3nch a răspuns (pentru ioan452):

Daca nu sunt in stare sa completeze o declaratie cum trebuie nu e vina garzii ca are sansa sa te tundalaughing Nu cred ca a mers cineva cu declaratia facuta ca lumea si aia au zis na na, tu ei amenda ca avem ceva cu tine.

| Simpatic a răspuns (pentru Wr3nch):

Asta nu, dar stiu abuzuri ale politistilor care de ex. au dat amenda unor batrani care aveau voie pana la ora 11:00 de ex. sa iasa din caas si l-a gasit la 11:05 si l-a amendat.
In tari civilizate politia nu face astfel de abuzuri, iar legea nu se interpreteaza in toata cazurile mot-a-mot, te raportezi la situatie! Ca una e foaia si alta poate sa fie realitatea
Numai un incult si un prost ar aplica legea cuvant cu cuvant, de fapt un incompetent, asa cum sunt multi garcea si mai ales multi de la politia locala.

| Wr3nch a răspuns (pentru Simpatic):

Daca Romania era tara civilizata amenzile alea nu erau necesare pentru ca oamenii stateau de buna voie in casalaughing La una de 70 i-au dat de 3 ori avertiment ca a iesit fara declaratie. A patra oara a primit amenda si tot ea i-a injuratlaughing Is destul de convins ca daca ma fataiam dupa ora admisa in orice tara pupam o amenda sexy, pentru ca unde e lege nu e tocmeala dar la noi nu ai cu cinelaughing

| Simpatic a răspuns (pentru Wr3nch):

Esti legist, dar eu iti vorbeam despre latura morala, legea e lege si eu cred in ea, dar cum spuneam gaborii fac abuzuri si au facut multe abuzuri pai la o tara care nu stiu daca mai are 17 milioane de locuitori (ca multi is prin afara, vorbim de cei stabili acolo nu de sclavetii culegatori de zarzavaturi care s-au intors si ne-au imbolnavit), 300.000 de amenzi ar trebui sa fie si un semnal de alarma, nu doar ca lumea nu a respectat legea ci ca si domnii garcea si-au cam batut joc!

| Wr3nch a răspuns (pentru Simpatic):

Pentru mine semnalul de alarma e ca lumea nu poate sta in casa nici cand trebuielaughing Daca facem exceptie pentru tanti mita ca a stat afara pana la 11 si 5 ar trebui sa facem pentru toti ca doar asa e corect. Si atunci ce rost mai are sa faci un orar in primul rand daca nu se respecta.

| Dragosdoar explică (pentru Simpatic):

Sora mea sta in Germania,nu a auzit de amenzi date ca aici. Si nu vorbeste la misto. In Italia li se dau masti gratis oamenilor, bine nu cred ca tututor, ca si acolo e politia cu pusca dupa ei. Am sa povestesc maine aici si despre un caz la care am asistat eu. Politisul s-a purtat chiar urat cu noi, ne a luat la misto ca ne ducem toti la munca. Nu am timp acum sa povestesc totul, o voi face maine

| Dragosdoar explică (pentru Wr3nch):

Si oameni sunt de vina e adevarat, dar atata timp cat oamenii nu isi mai masurile de precautie in transport si in aglomeratii, de exemplu masca si manusi degeaba dai amenzi. Astea ar trebuie sa fie obligatorii mai ales in transportul public, dar inainte de toate trebuie sa fie facute si accesibile.

| Wr3nch a răspuns (pentru Dragosdoar):

Daca le faci accesibile miauna cei care le vand ca nu fac bani. O cutie de masti e 112 lei pe eMAG, mai ieftin nu gasesti. Si da, e ironic ca nu poti iesi din casa fara hartie dar numai din 15 esti obligat sa porti masca si probabil o sa bage amenzi daca nu o faci.

| Wr3nch a răspuns (pentru Wr3nch):

Apropo amenda e constitutionala. Problema e ca au pompat cifrelelaughing