| MihaelaElena67 a întrebat:

In doua saptamani implinesc 18 ani. Am parinti divortati si tata imi plateste pensia alimentara. Acum la 18 ani, as dori sa ma angajez legal, cu carte de munca. Asta ar insemna sa nu mai primesc pensie deoarece legea sustine ca eu ma pot intretine singur. Intrebarea mea este urmatoare. Daca eu voi munci 3 - 5 luni ( deoarece atata pot ) nu voi primi pensie nu mai pe intervalul asta? Sau mi se taie de tot. Normal ar fi sa iau pensie pana la terminarea facultatii adica 25- 26 de ani. Adica pensia revine dupa ce imi dau demisia, avand in vedere ca inca sunt in liceu? Va rog ajutor. Daca nu ati inteles mai raspund in sectiunea comentarii.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform Codului civil, citez:
"ART.499. Obligaţia de întreţinere
(1) Tatãl şi mama sunt obligaţi, în solidar, sã dea întreţinere copilului lor minor, asigurându-i cele necesare traiului, precum şi educaţia, învãţãtura şi pregãtirea sa profesionalã.
(2) Dacã minorul are un venit propriu care nu este îndestulãtor, pãrinţii au obligaţia de a-i asigura condiţiile necesare pentru creşterea, educarea şi pregãtirea sa profesionalã.
(3) Pãrinţii sunt obligaţi sã îl întreţinã pe copilul devenit major, dacã se aflã în continuarea studiilor, pânã la terminarea acestora, dar fãrã a depãşi vârsta de 26 de ani.
(4) În caz de neînţelegere, întinderea obligaţiei de întreţinere, felul şi modalitãţile executãrii, precum şi contribuţia fiecãruia dintre pãrinţi se stabilesc de instanţa de tutelã pe baza raportului de anchetã psihosocialã.
ART.531.Modificarea şi încetarea pensiei de întreţinere
(1) Dacã se iveşte o schimbare în ceea ce priveşte mijloacele celui care presteazã întreţinerea şi nevoia celui care o primeşte, instanţa de tutelã, potrivit împrejurãrilor, poate mãri sau micşora pensia de întreţinere sau poate hotãrî încetarea plãţii ei.
(2) Pensia de întreţinere stabilitã într-o sumã fixã se indexeazã de drept, trimestrial, în funcţie de rata inflaţiei."
Fata de aceste prevederi vei primi pensia alimentara si pe durata cat lucrezi, daca tatal tau nu solicita modificarea (micsorarea) sau incetarea acesteia.
Daca solicita modificarea/incetarea tu va trebui sa soliciti reluarea la plata, in cuantumul actual, dupa ce nu mai lucrezi.

1 răspuns:
| alessia5158 a răspuns:

Legea spune ca:" Părinţii sunt obligaţi să îl întreţină pe copilul devenit major, dacă se află în continuarea studiilor, până la terminarea acestora, dar fără a depăşi vârsta de 26 de ani."(http://legeaz.net/......rintesti).

Asadar, legea conditioneaza plata pensiei de intretinere de continuarea studiilor.Chiar daca vei lucra in perioada efectuarii studiilor (3-5 luni, cat spui tu! ) tatal tau este obligat sa-ti plateasca pensia de intretinere, indiferent venitul pe care-l realizezi prin munca in calitate de student. --- daca refuza, il poti actiona in judecata.