| rag38 a întrebat:

Salut. In Octombrie se implinesc 2 ani de cand am luat permisul pentru categoria moto A2. Anul asta am implinit 24 de ani si vreau sa obtin permisul pentru categoria A.
Intrebarea mea este, trebuie sa repet tot procesul din nou (inscriere la scoala, examen teoretic + poligon + traseu), sau se poate da poligonul si traseul fara sa mai dau examenul teoretic?
Traiesc in strainatate si acolo nu trebuie repetat tot procesul, se poate obtine categoria A cu un curs si cu un examen practic (traseu), si chiar nu stiu cum se procedeaza in Romania.

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In Romania este obligatoriu sa faci scoala de conducere pentru categoria A si sa sustii examinarea, respectiv proba teoretica (sala) si probele practice, respectiv parcurgerea unui traseu in poligon si conducerea prin oras.

suntserios
| suntserios a răspuns:

In Romania trebuie sa faci totul, inclusiv școala se șoferi