| anonim_4396 a întrebat:

Salut, intrebarea mea este urmatoarea : Daca am pus somajul, ma mai pot angaja ulterior? (nu prin programul lor ). L-am depus si am incasat doar prima luna (40 ron), iar acum s-a ivit o posibilitate de angajare printr-un prieten la un mic supermarket si am auzit de ici pe colo ca nu as mai putea sa fac nimic altceva decat sa beneficiez astea 6 luni de somaj, fara a ma mai putea angaja. Chiar nu vreau sa stau acasa cu remuneratia asta de tot rasul, in schimb as dori sa ma angajez. Multumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
| darrio2007 a răspuns:

Daca te angajezi cand esti in perioada somajului trebuie sa ti se dea adeverinta de la firma si sa mergi cu ea la somaj.Somajul inceteaza in ziua cand ti s-a facut(angajarea) contractul de munca. Poti relua somajul numai daca acea firma te da la somaj.Cu decizie de incetarea contractului de munca.Somajul se reia de unde ai ramas.De ce spui ca vei mai beneficia de 6 luni de somaj? Asta este valabil pentru absolventii de liceu care nu au lucrat deloc(nu au cotizat).Si este 250 ron lunar pe 6 luni.Ala nu este somaj la 40 de ron, ce spui tu.Astept mai multe detalii.Ca vad ca le cam incurci.Iti explic din proprie experienta.Am facut acum 5 zile recontinuarea somajului.

7 răspunsuri:
| SuperCoolDude a răspuns:

Ei zic aici de somajul de dupa liceu, ca doar nu sunt la 20 de ani pensionat si cu tone de experienta. Iar multe lucruri de care va legati sunt detalii.

| AndreasfromMetallicA a răspuns:

Salut,te poti angaja cu carte de munca renunțand la somaj. Daca lucrezi fara carte de munca, poti beneficia si de somaj.Ai luat numai o luna somaj? De obicei in prima luna vine mai putin de 250ron, apoi lunile urmatoare ei complet, urmand ca cea de-a 6a luna sa ei 250+diferenta de 210 pe care nu ai luat-o in prima luna.

| darrio2007 a răspuns (pentru AndreasfromMetallicA):

Gresit.Somajul se stabileste de la inceput in functie de salariul avut si indicele social.Nu exista ca iei acum atat si mai tarziu atat.Depinde si pe ce data a depus dosarul.Ii poate veni primul somaj pe o luna jumate sau pe luna intreaga.

| AndreasfromMetallicA a răspuns (pentru darrio2007):

Eu am crezut ca se refera la somajul care se ia dupa ce ai absolvit liceul.sorry

| darrio2007 a răspuns (pentru AndreasfromMetallicA):

Nici o problema.O zi buna in continuare.

| niculita4tpu a răspuns:

Salut, te poti angaja. in momentul in care apari in evidenta ITM ca angajat nu mai primesti somaj

| RalucaPisicuta a răspuns:

Pai... trebuie sa astepti un an pana se termina cu somajul. Eu asa stiu.