| eusuntcipi a întrebat:

Salut. La locul de munca pot renunta oricand fara niciun motiv in perioada de proba? Stiu ca perioada de proba e de 3 de luni iar eu lucrez cam de 6 saptamani. Sau e doar invers? Doar angajatorul poate "renunta" la tine fara motiv?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, in perioada de proba poti renunta oricand dandu-ti demisia doar printr-o notificare scrisa si chiar fara motivare.
Conform Codului muncii, republicat în 2011, citez:
„ART.31. (1) Pentru verificarea aptitudinilor salariatului, la încheierea contractului individual de muncă se poate stabili o perioadă de probă de cel mult 90 de zile calendaristice pentru funcţiile de execuţie şi de cel mult 120 de zile calendaristice pentru funcţiile de conducere.
(2)Verificarea aptitudinilor profesionale la încadrarea persoanelor cu handicap se realizează exclusiv prin modalitatea perioadei de probă de maximum 30 de zile calendaristice.
(3)Pe durata sau la sfârşitul perioadei de probă, contractul individual de muncă poate înceta exclusiv printr-o notificare scrisă, fără preaviz, la iniţiativa oricăreia dintre părţi, fără a fi necesară motivarea acesteia.
(4)Pe durata perioadei de probă salariatul beneficiază de toate drepturile şi are toate obligaţiile prevăzute în legislaţia muncii, în contractul colectiv de muncă aplicabil, în regulamentul intern, precum şi în contractul individual de muncă."

5 răspunsuri:
| Frank51 a răspuns:

O dată ce te-ai angajat la cineva trebuie să rămâi toată viața acolo.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Si tu poti pleca in perioada de proba fara preaviz

| johnnny123 a răspuns:

Ești angajat, nu ești sclav. Deci îți poți da demisia oricând (și în perioada de probă și în afara ei).

Evident, cu respectarea condițiilor contractuale (perioada de preaviz dacă nu mai ești în perioada de proba, diferite clauze cu care ai fost de acord, etc)

| haileewatson a răspuns:

Poti renunta oricand in timpul perioadei de proba

| ReddY25 a răspuns:

Poți să te lași oricând vrei