| stefany22 a întrebat:

Salut lucrez de 6 luni pe contract de munca in Italia si ma intreb daca pot sa imi iau somajul si sa ma intorc in tara?

4 răspunsuri:
| Geniuss a răspuns:

Da poti ca si eu iau laughing) si e fumusel 500de euro si stau acasa pentru moment funda

| BSwwatch a răspuns (pentru Geniuss):

Ehee... asa VIATA, sa tot ai!:-))

| stefany22 explică (pentru Geniuss):

Raspunsul tau este evaziv. ce acte ai depus cate luni vechime de muca pe contract aveai ce salariu aveai, unde ai depus actele, trebuie sa dai dovada ca ai platit impozit tu sau patronul/a, dupa ce ai depus actele cat a durat aprobarea? nu cred ca pe 6 luni muncite pe contract iti plateste statul italian somajul fara clauze... eu zic ca nu ai raspuns bine si nu ai habar de ce am intrebat

| Geniuss a răspuns (pentru stefany22):

Salut trebuie sa cunosti italiana sau sa fi insotit de o persoana care cunoaste limba bine du-te la primaria din satul sau orasul care estii in Italia si verifica mai intai daca ai giornate platite daca nu ai peste 54 de giornate pa pa somaj