| wope a întrebat:

Salut, lucrez in Olanda ca si livrator de colete la posta. Acum o luna am fost nevoit sa las 2minute masina parcata, iar 2 politisti foarte "intelegatori" au dat-o in arogante si mi au dat si o amenda. Problema este ca acum am fost solicitat sa ma prezint in instanta pentru aceasta fapta, are cineva idee ce as putea pati? Cineva mi-a zis ca e posibil sa mi se ia permisul, altcineva ca o sa primesc o amenda mai mare, ce parere aveti?

7 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Prietene in Olanda politia nu o da in arogante, ci aplica legea asa cum trebuie aplicata.

Ai platit amenda? Alfel nu vad de ce te ar fi chemat in instanta. Insa legea din Olanda o stiu cetatenii / locuitorii de acolo, nu noi romanii.

| wope explică (pentru suntserios):

Prietene, n am nicio problema cu amenda, e total legal, vina mea, dar in momentul in care eu le vorbesc frumos si ei fac misto in sensul rasist doar pentru ca nu le vorbesc limba, ci vorbesc in engleza, aici nu stiu ce sa zic. Logic ca legea o stiu cetatenii din Olanda, dar intrebarea e adresata celor care poate au patit ceva similar, nu celor care apar "domne! Acolo politia e politie, domne!". Multumesc oricum pentru raspuns

| suntserios a răspuns (pentru wope):

Si totusi nu ai zis daca ti ai platit amenda.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Poate si polițistii au fost români

| doctorandus a răspuns:

Dap, cu automobil cu numere straine ai voie sa circuli doua saptamani in Olanda. Daca vrei mai mult, ii faci numere olandeze.

| wope explică (pentru doctorandus):

Livrator la posta in Olanda cu masina proprie n-am vazut sincer. Multumesc de raspuns

| pufulescu0o a răspuns:

Nu cred ca gasesti aici raspuns! Esti sigur ca ti-au dat amenda in suma de? Poate era vreo hartie cum ca sa te prezinti la tribunal sau te paşte o amendă? Există sisteme legale unde amenda o stabileşte judecātorul, nu polițistul, acesta doar constată si semnalează.