| anonim_4396 a întrebat:

Salut! Mai am aproape 2 ani de liceu si as vrea sa devin jandarm. Sunt o fata, am stat in Anglia 11 ani (fac 18 ani. Am venit in Romania la 15 ani.) si as vrea sa stiu la ce sa ma astept. Stiu romana. Ma descurc destul de bine, dar nu vorbesc perfect. Stiu ca ma va ajuta engleza dar trebuie sa invat romana perfect. Stiu ca trebuie sa fac meditatie la limba romana si sport, mai trebuie la ceva? Cum este admiterea? Ce probe ne pune sa facem? (femeiile) Facem aceeasi probe ca barbatii? Mai usoare? Mai grele? La fel? Si la ce sa ma astept daca e sa fiu acceptata la academie? Cum este programul? Avem timp liber? Daca avem, cat? Avem salariu? Trebuie sa aducem hainele noastre? Scuza ti ma daca am scris ceva gresit, puteti sa ma corectati, daca e, multumesc!

2 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Istoria României trebuie să o cunoști. Detalii poți obține direct de la secretariatul liceului de jandarmi la care vrei să aplici. Îi poți întreba absolut orice detaliu prin telefon, e-mail sau direct față către față printr-o vizită la secretariatul școlii respective în zilele și orele lucrătoare. Cel mai bine este prin e-mail pentru că sunt șanse mai mici de a omite vreo întrebare.

| Dragobeta a răspuns:

Pentru admitere, trebuie sa stii istoria Romaniei si limba romana la perfectie.
In practica nu te va ajuta prea mult limba engleza. Doar daca intalnesti turisti rataciti.
Probele sunt aceleasi. Crezi ca in strada cand apar derbedeii, fug mai incet ca sa-i prinzi tu ca femeie? Sau dau mai usor cu pumnul pentru ca esti femeie? Situatia in teren e la fel si trebuie sa faci fata ca si un barbat.
Tip liber nu prea aveti la Academie. In schimb primiti echipamentul de acolo. Salar, dupa absolvire, dupa angajare.