| mikey02 a întrebat:

Salut. Mi-am montat recent o camera de supraveghere pe spatiul personal. Camera nu capteaza imagini din strada sau curtile vecinilor. Ca sa pot sa o folosesc legal trebuie sa fac rost de o autorizatie, un autocolant cu "obiectiv supravegheat video", sa chem o firma specializata sa le monteze sau e doar de ajuns sa filmeze numai in curtea mea.

6 răspunsuri:
| DonMoldo a răspuns:

Daca filmeaza doar in curtea ta nu ai nevoie de nimic

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca nu capteaza nimic din strada, trotuar sau de la vecini atunci nu este nevoie de autorizare si nici de firma pentru montare, bineinteles daca te pricepi s-o montezi.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Eu am mers la politie cu filmare din curtea mea, cu vedere spre domeniul public + cativa metri din curtea "suspectului", si nu mi-a zis nimeni nimic laughing
Multa lume are camere care bat spre domeniul public, mai exact pe caile lor de acces/deschiderea la strada, si nu se ia nimeni de ei, chiar daca ajung sa predea imaginile ca probe.
Semnul de supraveghere e recomandat atunci cand filmezi pe domeniul public sau pe o proprietate deschisa publicului (afacere). Dar nici acolo nu il intalnim mereu.

| ioana748 a răspuns:

Este in regula, nu ai nevoie de nici o aprobare.

| Holiday a răspuns:

Poate filma si pe domeniul public fara probleme. Camerele de bord la masini, unde crezi ca filmeaza?

| Korkodeln a răspuns:

Camerele care capteaza numai imagini de pe proprietatea personala nu trebuie autorizate, insa colantul cu "Obiectiv supravegheat video" trebuie sa fie vizibil pentru ca eventualii vizitatori sau lucratori postali care vin sa nu fie inregistrati fara stirea lor.

Camerele auto sunt o alta mancare de peste, ele trebuie sa nu stocheze permanent inregistrarea ci sa o suprascrie la un interval considerat rezonabil: 3-5min.

De asemenea informatiile colectate nu trebuie facute publice, ci doar aratate autoritatilor in caz de accident, intrare prin efractie sau alta infractiune. Faptul ca sunt o gramada de ciumpalaci care fac tiktoace si Youtube cu imagini din trafic nu face asta legal, in principiu trebuie sa blurezi fetele si numerele de identificare pentru ca oricine are dreptul la propria imagine.