| LC05 a întrebat:

Salut happy
Pot sa plec cu trenul singura dintr-o altă tară din UE spre România?!
Precizez ca am 17 ani.
Multumesc.

5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu.

| alice4stars a răspuns:

Cu trenul, nu. Cu avionul, da

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, se poate, daca esti cetatean roman si ai carte de identitate sau pasaport.
De declaratia notariala a parintilor si insotitor major ai nevoie doar la iesirea din Romania, atata timp cat esti minora.

| IonutzMariusz a răspuns:

Nu, persoanele minore trebuiesc însoțite de persoane majore (părinți) sau persoane care au împuternicire totală asupra lor (ceea ce nici un părinte nu face un asemenea act)

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

DA, te poţi întoarce singură în România!
Doar la ieşirea din România trebuie să ai un însoţitor major.

Toate cele bune!