| anonim_4396 a întrebat:

Salut, prietenul meu implineste 18 ani pe 22 iulie. Parintii lui sunt divortati iar mama lui plecata afara fara posibilitati de intoarcere, certificatul de nastere a fost ars cu 1 an inainte. Pentru a isi reinnoi buletinul este obligatoriu ca un parinte sa ii fie martor? Ce se poate face in cazul certificatului de nastere? Cum isi poate schimba buletinul in aceste conditii?

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Prietenul tau va solicita starii civile de la primaria locului de nastere eliberarea unui duplicat al certificatului de nastere si, dupa obtinerea acestuia, isi poate preschimba actuala CI. La depunerea actelor pentru CI va trebui sa mearga cu parintele la domiciliul caruia locuieste, pentru ca acesta sa semneze declaratia de luare in spatiu.