| angell18 a întrebat:

Salut! Recent am venit din strainatate si mi-am cumparat o masina. Un tovaras al meu mi-a cerut masina o tură si i-am lasat-o cu mine in dreapta. Dupa aceea a facut un accident unde au rezultat doar pagube materiale si a fugit de la accident unde ulterior am aflat ca nu detinea permis de conducere, eu nestiind care cum mai era treaba. Eu cum voi fi sanctionat?

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Fapta lui si a ta constituie infractiuni conform Codului penal, citez:
"ART. 335. Conducerea unui vehicul fără permis de conducere
  (1) Conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul, a unui tramvai ori a unui tractor agricol sau forestier de către o persoană care nu posedă permis de conducere se pedepseşte cu închisoare de la unu la 5 ani.
  (2) Conducerea pe drumurile publice a unui vehicul pentru care legea prevede obligativitatea deţinerii permisului de conducere de către o persoană al cărei permis de conducere este necorespunzător categoriei din care face parte vehiculul respectiv ori al cărei permis i-a fost retras sau anulat ori căreia exercitarea dreptului de a conduce i-a fost suspendată sau care nu are dreptul de a conduce autovehicule, tramvaie ori tractoare agricole sau forestiere în România se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 3 ani sau cu amendă.
  (3) Cu aceeaşi pedeapsă se sancţionează şi persoana care încredinţează un vehicul pentru care legea prevede obligativitatea deţinerii permisului de conducere pentru conducerea pe drumurile publice unei persoane despre care ştie că se află în una dintre situaţiile prevăzute în alin. (1) sau alin. (2) sau sub influenţa alcoolului ori a unor substanţe psihoactive."

| Violleta2022 a răspuns:

Te alegi cu dosar penal si amenda intr-un caz fericit (sau cu puscarie, in caz nefericit), plus repartii la masina ta si masina accidentata de acel prieten, fiindca ai incredintat masina cuiva fara permis auto, care a mai facut si accident.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Sa încredințezi mașină unei persoane fără permis e tot infracțiune, deci un dosar penal... O sa vezi cum o sa se finalizeze.

| gabicoo a răspuns:

Te vor duce la ocnă. În lanțuri.
laughing

| angell18 explică (pentru gabicoo):

Nu m au dus pana acum si nici nu o vor face? acum lasand gluma la o parte, chiar vreau sa stiu care e treaba

| KovacsB a răspuns:

Se pare ca o sa ai nevoie de un avocat care sa te reprezinte.