| abcsddasdas a întrebat:

Salut, recent mi s-a luat permisul pe 60 de zile cu dovada de circulatie pe 15 zile, astazi a expirat dovada, mai pot sa fac cerere pentru reducerea perioadei? P.S.- Dupa ce trec cele 60 de zile, pot sa ma duc sa il iau fara probleme permisul?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Perioada de suspendare a dreptului de a conduce incepe sa curga de la data expirarii dovezii cu drept de circulatie, in cazul tau de maine.
Poti solicita restituirea la trecerea a 60 de zile sau sa soliciti reducerea perioadei de suspendare, sustinand testul inainte de a se implini 30 de zile de suspendare.
Nu spui pentru ce ti-a fost suspendat dreptul de a conduce, pentru unele contraventii este obligatoriu testul, chiar daca nu soliciti reducerea perioadei de suspendare.

| abcsddasdas explică (pentru Ioandelasal):

Ok, dar daca astept sa treaca cele 60 de zile, pot sa ma duc sa-l iau fara probleme?

| Ioandelasal a răspuns (pentru abcsddasdas):

Ti-am spus foarte clar asta, este regula, cu exceptia cazului ca testul este obligatoriu.
Conform Codului rutier, citez:
"ART. 106^1
(1)Titularul unui permis de conducere eliberat de către o autoritate română sau străină susţine, în mod obligatoriu, până la expirarea perioadei de suspendare a exercitării dreptului de a conduce autovehicule, tractoare agricole sau forestiere ori tramvaie stabilită prin procesul-verbal de constatare a contravenţiei, un test de verificare a cunoaşterii regulilor de circulaţie, atunci când suspendarea a fost aplicată pentru:
a) conducerea sub influenţa băuturilor alcoolice;
b)nerespectarea regulilor privind prioritatea de trecere, depăşirea sau trecerea la culoarea roşie a semaforului, dacă prin aceasta s-a produs un accident de circulaţie din care au rezultat avarierea unui vehicul sau alte pagube materiale.
(2)Testul de verificare a cunoaşterii regulilor de circulaţie se susţine, în mod obligatoriu, şi în cazurile în care s-a dispus suspendarea exercitării dreptului de a conduce autovehicule, tractoare agricole sau forestiere ori tramvaie pentru o perioadă de 90 de zile, potrivit art. 103 alin. (1) lit. c), până la expirarea acesteia."

| abcsddasdas explică (pentru Ioandelasal):

Cauza a fost, un mic accident, idiotu din fata nu a semnalizat eu am dat sa-l depasesc, pentru ca stiam ca asta face sa faca staga, pentru ca i-am vazut stopurile de la frana, si el s-a bagat foarte, foarte incet nu exagerez, mie mi-a fugit unpic masina si am dat in altul parcat asta e cauza!