| anonim_4396 a întrebat:

Revin cu o intrebare legata de o contestatie a unei amenzi privind tulburarea linistii publice. A trecut aproape 1 luna de la prezenta la judecatorie, raspunsul de atunci fiind:
"Solutia pe scurt: Respinge plângerea. Fără cheltuieli de judecată"
Mentionez ca la administratia fiscala, respectivul nu apare ca avand aceasta suma de achitat sia trecut ceva timp....imi poate explica cineva?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

De regula, daca nu platesti amenda in 60 de zile, aceasta va fi trimisa la organul fiscal pentru executare silita. Daca n-au ce executa silit (nu ai salariu, nici conturi in banci si nici bunuri executabile) organul fiscal poate sesiza judecatoria pentru a transforma amenda in ore de munca in folosul comunitatii, daca ai peste 16 ani.

| alessia5158 a răspuns:

Sa mearga la Primarie--- se poate ca amenta sa o fi primit de la politia locala.Din cate stiu, primaria are un serviciu de ordine si siguranta publica.

P.S. amenda poate fi platita la ghiseul primariei sau la oficiile postale.

| oprescudorin11 a răspuns:

Nu-i mai baga in seama! Sunt cretini, si cine ti-a dat amenda si cine te judeca. Nu au ce-ti face! Iti platesc eu, daca apare ceva, in mod sigur nu. Ce nu pricepi?

| Wildwlves a răspuns:

Nu este amenda mea! Am specificat asta, problema e ca cel in cauza a vrut sa o plateasca (desi e luata pe nedrept) si nu apare in evidenta lor ca ar avea asa ceva de plata...