| alx4593 a întrebat:

Salut, se mai poate da examen auto dupa o luna (3 luni suspendare bautura 0, 20 ).

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, se poate sustine acel test si se poate obtine reducerea perioadei de suspendare, daca sunt indeplinite toate conditiile prevazute de Regulamentul de aplicare a OUG 195/2002, citez:
"ART. 221. (1) Perioada de suspendare a exercitarii dreptului de a conduce se reduce la 30 de zile, la cererea titularului, dacă sunt indeplinite, cumulativ, urmatoarele condiţii:
a) a fost declarat admis la testul de verificare a cunoasterii regulilor de circulatie;
b) a obţinut permis de conducere cu cel puţin un an înainte de savarsirea faptei;
  c) în ultimii 3 ani de la data savarsirii faptei pentru care se solicita reducerea perioadei de suspendare a exercitarii dreptului de a conduce nu a beneficiat de o astfel de măsura;
  d) în ultimii 2 ani de la data constatarii contraventiei pentru care se aplică sancţiunea contraventionala complementara nu a mai avut suspendata exercitarea dreptului de a conduce autovehicule sau tramvaie.
  (2) Conducatorul de autovehicul sau tramvai nu beneficiaza de reducerea  perioadei de suspendare a exercitarii dreptului de a conduce, dacă:
a) perioada de suspendare a fost majorata, conform legii;
  b) a cumulat, din nou, cel puţin 15 puncte de penalizare în urmatoarele 12 luni de la data expirarii ultimei suspendari a exercitarii dreptului de a conduce;
  c) a fost implicat într-un accident de circulatie din care au rezultat numai pagube materiale, iar rezultatul testarii aerului expirat sau al probelor biologice a stabilit ca a condus vehiculul în timp ce se afla sub influenţa alcoolului;
  d) sancţiunea contraventionala complementara s-a dispus ca urmare a  neopririi la trecerea la nivel cu calea ferata când barierele sau semibarierele sunt coborate ori în curs de coborare sau când semnalele cu lumini rosii şi/sau sonore sunt în functiune."

1 răspuns:
| aleynad90 a răspuns:

Se poate sustine acel test.Si eu am avut permisul suspendat, am luat testul, apoi mi l-a suspendat iarasi :)) M-am pregatit pe http://chestionareauto.odat.ro/ sunt chestionare similare cu cele care se dau la examen. Daca nu vei lua din prima, trebuie sa mai astepti 20 de zile, cred.