| PicosMarian a întrebat:

Salut, se mai virează pensia de urmaș și luna aceasta?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu spui situatia in care esti.
Spune aceasta si o sa-ti dau un raspuns concret.

| PicosMarian explică (pentru Ioandelasal):

Este vorba de altcineva, a terminat in iulie, a dat bacul, dar urmează să dea din nou la materia istorie bacul.

| Ioandelasal a răspuns (pentru PicosMarian):

In acest caz primeste pensia de urmas pana la terminarea cursurilor. Daca o sa continue studiile, la o facultate sau scoala postliceala, dupa obtinerea diplomei de bacalaureat, o va putea reprimi.

| JustDeedee a răspuns:

Salut,

Si eu am fost la un moment dat in situatia ta si mi se vira pensia de urmas pe tot anul scolar/ universitar (inclusiv iulie, august si septembrie, septembrie inclusiv daca e vorba de universitate).

O data ce incepi noul an scolar/ universitar pana nu obtii adeverinta cum ca esti elev/student, Casa de Pensii nu iti va mai vira pensia de urmas.

Daca predai adeverinta la Casa de Pensii, sa spunem, dupa o luna dupa ce ai inceput noul an scolar/universitar desi pe adeverinta scrie clar perioada de inceput si sfarsit a anului, iti vor oferi pensia de urmas pe luna respectiva in urmatoarea luna, deci vei avea 2 pensii de urmas virate intr-o luna.