| Radu_Ionut_1993 a întrebat:

Salut.
Stau într-o zonă în care exista cale ferată.
Problema este următoarea, Când trec trenuri de marfa, cu încărcătură grea, se zguduie casa.
La cutremur nu face asa.
Momentan casa nu este afectata, dar aș vrea să știu dacă există o modalitate de a face să nu mai treacă cu viteză(peste 100 km/h la trenuri de marfă) terenurile de marfă

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

N-ai ce face, probabil calea ferata exista cand s-a construit casa.

| Radu_Ionut_1993 explică (pentru Ioandelasal):

Calea ferată a fost făcută după casa.

| darrio2007 a răspuns:

Trenurile de marfa nu circula ci viteza de peste 100 km/h.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pentru anul 2023, viteza medie comercială pentru trenurile de călători a fost de 44, 71 km/h, iar pentru trenurile de marfă a fost de 15, 86 km/h", se arată în răspunsul CFR Infrastructură.

Tu ești din viitor cu peste 100km/h?

| Radu_Ionut_1993 explică (pentru suntserios):

Pe porțiunea asta de cale ferată, terenurile de călători circulă cu 120km/h, dar nu toate.
Cele de marfă au 100km/h.

| Cipi1212 a răspuns:

Nu știu dacă poți face ceva in legătură cu asta.

| 4blaire4 a răspuns:

Nu poti face nimic. Tot ce ai putea sa faci e sa te muti intr-o alta casa.