Întrebare recomandată | addyy77 a întrebat:

Stie cineva daca armata sau somajul se adauga la vechimea in munca?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu, pentru sporul de vechime se ia in calcul numai perioada cat ai lucrat efectiv, in baza unui contract individual de munca si numai daca acordarea lui este prevazuta in CIM sau contractul colectiv de munca aplicabil.

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform Legii nr.263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice cei aflati in somaj sunt asigurati prin efectul legii iar perioada efectuarii stagiului militar constituie stagiu de cotizare asimilat, asa incat ambele constituie stagiu de cotizare pentru pensie.

| addyy77 explică (pentru Ioandelasal):

Pentru pensie stiu ca se pune. Dar eu inca sunt in campul muncii. Se adauga vreuna din ele la vechime acum? Adica sa-mi creasca anii de vechime pentru a benaficia de un spor mai mare de vechime la salariu.

| addyy77 explică (pentru Ioandelasal):

Multumesc!

| Ioandelasal a răspuns (pentru addyy77):

Nu, pentru sporul de vechime se ia in calcul numai perioada cat ai lucrat efectiv, in baza unui contract individual de munca si numai daca acordarea lui este prevazuta in CIM sau contractul colectiv de munca aplicabil.

| onasis1961 a răspuns:

DA! Ambele se considera vechime-n munca.