| butterflycore102 a întrebat:

Salut. Stie cineva daca pot beneficia de o pensie sau vreun venit daca sunt diagnosticată cu tulburare bordeline?
(Am fost angajata de cateva ori si din pacate nu am putut sa stau la niciun job din cauza acestei afectiuni.)

Multumesc!

Răspuns Câştigător
| ioana748 a răspuns:

In linkul acesta ai sa vezi ca si tulburarea de care spui tu poate beneficia de un ajutor din partea statului.
https://www.drmax.ro/......ie-sa-stii
Trebuie sa ai scrisoare de la psihiatru, psiholog clinician, care sa descrie problemele tale si ce tratament iei.
Sunt niste pasi pe care trebuie să-i urmezi.
Intai trebuie sa obtii certificatul de handicap, apoi cu acesta poti merge la casa de pensii si cu dovada ca ai avut contract de munca fie si pentru foarte putin timp si vei primi pensie pe caz de boala.
Cei de la comisii sunt atenti daca ai vreo internare si iei tratament.
Oricum, sunt niste teste pe care le dai cu psihologul clinician si mai multi factori pe care acesta ii urmareste, nu poate fi pacalit.
Daca din pacate rezultatele specifică ca nu te poti adapta in cadrul unui loc de munca. vei primi ajutor de handicap si un venit de la casa de pensii(doar daca ai avut platite impozite la stat in urma unui contract de munca ).
O sa fie ceva de umblat.
Multa sanatate,

| butterflycore102 explică (pentru ioana748):

Da, chiar este de umblat, o sa ma gandesc la asta.
Multumesc frumos, multa sanatate!

| ioana748 a răspuns (pentru butterflycore102):

Cu placere,
Multa sanatate asemenea,
Multumesc pentru funda.

8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Depinde de raportul pe care un medic PSIHIATRU ti-l intocmeste si pe care o Comisie Medicala iti confirma sau infirma posibilitatea a de a lucra sau nu.
Dar care-i motivul pentru care nu vrei sa lucrezi?
Ca tulburarea asta nu este una grava, apoi esti fizic sanatos dora o tulburare superficiala care nu te tine de la munca.

| butterflycore102 explică (pentru Violleta2022):

Da,fizic sunt sanatoasa, insa din cauza acestei afectiuni, care imi provoaca stari de dispoziție bruste, nu pot avea un loc de munca stabil.
Dar la cat am vazut ca este pensia aceasta, mai bine ma straduiesc sa pot avea un loc de munca happy
Multumesc oricum

| StoicAnalysis a răspuns:

Mergi la un medic psihiatru si explica-i problema. Normal la asa ceva, ar trebui sa te pensioneze pe caz de boala.

| butterflycore102 explică (pentru StoicAnalysis):

Da, m-am intersat, este o pensie foarte mica, nu ma pot descurca ca adult cu ea, sunt maxim 6-700 lei.

| Cipi1212 a răspuns:

Nu știu ce este afecțiunea ta dar poți avea pensie medicală.

| Cinic a răspuns:

In Romania nu este ca in vest. Poti sa primesti doar aia 500 de ron pe luna, ajutor social. Pentru ca nu ai nici un handicap sever.