| Kdndndb a întrebat:

Salut, stie cineva în ce tari din Europa poti da de permis DACA NU LOCUIESTI ÎN TARA RESPECTIVA? De exemplu eu nu vreau da dau în Romania de permis, vreau în orice alta tara din Europa si nu stiu în ce tara pot daca doar ma duc sa iau permisul fara sa locuiesc acolo. Cu limba am auzit ca nu e problema, stiu bine Engleza si ma descurc la asta, mersi dau funda

Răspuns Apreciat de Editori
| Korkodeln a răspuns:

Nici una, exista o directiva a EU impotriva "turismului pentru obtinerea permisului de conducere" cum-i zic ei.

Pe scurt faci scoala si poti da de permis numai dupa ce esti inregistrat ca rezident MINIM 6 luni in tara respectiva daca e membra EU sau in spatiul economic european.

De asmenea daca crezi ca poti da examenul practic in engleza, te inseli amarnic, instructorii sunt obligati sa vorbeasca in limba tarii daca nu au un atestat special de limbi straine, la fel si examinatorul. In unele tari (Germania de ex) poti sutine examenul teoretic si in Romana sau Engleza, dar sunt niste traduceri infecte.

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

In primul rand, examenul auto nu se da in limba engleza, decat in UK, America, canada si Australia.
Tu daca alegi orice alta tara din europa care nu are limba materna engleza, trebuie sa stii obligatoriu limba tarii respective, deoarece instructorii cu care faci scoala de soferi si inspectorii cu care sustii examenele sunt vorbitori de limba din tara lor, nu engleza.
Apoi, ca sa poti sustine un examen acolo, trebuie sa ai resedinta legala acolo, loc de munca legal acolo samd.

Ce te face pe tine sa crezi ca "afara" se ia permisul mai usor decat in tara unde iti vorbesti limba si-ti cunosti drumurile?

suntserios
| suntserios a răspuns:

In afara de UK mă îndoiesc că se da undeva in Europa examenul in engleza. Și bineînțeles probabil trebuie sa fii rezident in tara respectiva

| FreddieM a răspuns:

Iti dau alta idee mai usoara, Ia permisul în Ro, și după aia foarte simplu îl poti converti in oricare tara vrei sa te stabilești.
Cheers