| iulikaiulika a întrebat:

Sunt din Republica Moldova si am certificat de nastere romanesc. Vreau sa-mi fac si pasaportul, insa nu stiu de ce parte sa o apuc)) Cine stie, va rog sa ma ajutati, unde ma pot adresa, la ce pret, si daca pot sa il fac intr-o zi? Merci mult pentru ajutor.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Il poti face la o reprezentanta a Romaniei din Moldova (Ambasada ori un Consulat). Succes si numai bine!

| alessia5158 a răspuns:

Daca esti cetatean al R.Moldova, vezi aici:http://e-services.md/pasaport/
Daca ai un certificat de nastere care are inscris pe el CNP(cod numeric personal) poti sa-ti faci un pasaport romanesc(se elibereaza de catre Directia de pasapoarte din Ro) daca, in prealabil, ai obtinut o Carte de identitate(buletin)romanesc.
Daca nu ai certificat de nastere cu CNP si Carte de identitate romaneasca, atunci trebuie sa te adresezi Ambasadei Romaniei la Chisinau fie pentru redobandirea cetateniei fie pentru clarificarea cetateniei romane.

| iKronstadt a răspuns:

Nu știi de ce parte să o apuci? laughing Apuc-o de ce parte vrei, tandru, cu ambele mâini big grin