| glock17 a întrebat:

Salut! Tatăl meu a murit in 2010 iar mama e in Germania si vrem sa merg la ea 2-3 zile, insa eu sunt minora, am 16 ani. Cum pot face sa ies din țară legal, sa pot merge la ea neinsotita?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In cazul expus nu poti merge fara declaratia autentica a mamei si insotitor major, acesta poate fi si personalul de bord de pe mijlocul de transport cu care vei merge.
Mama poate face declaratia la orice reprezentanta diplomatica (Ambasada ori Consulat) a Romaniei din Germania.

| Violleta2022 a răspuns:

A doua varianta, pe langa cea expusa de Ioandelsal, este sa vina mama ta in tara si ea sa te insoteasca tot drumul inapoi, spre Germania.

| Cipi1212 a răspuns:

Minorii trebuie însoțiti