| andu57 a întrebat:

Salut!

Tocmai ce mi-am cumparat o masina rulata de la o reprezentanta leasing. Ei mi-au zisca o sa imi trimita actele pentru inscriere pe numele meu la sfarsitul saptamanii viitoare. Intrebarea mea este dupa ce ei imi trimit fiscalul si instraineaza masina pe numele meu, eu pot circula cu aceasta? Sau trebuie IMEDIAT sa ma duc sa o inscriu la taxe si impozite respectiv drpciv?

Mersi!

Răspuns Câştigător
| goguPatent a răspuns:

Ai 90 zile la dispozitie din momentul incheierii contractul de v-c sa o transcrii pe numele tau.

pana atunci poti circula fara probleme daca bineintees actele masinii sunt ok

| andu57 explică (pentru goguPatent):

Masina are numere de circulatie, dar ma gandeam, cei de la leasing de acolo nu o sa o radieze de pe firma lor? implicit numerele nu vor fi scoase din uz? sau nu are relevanta, deoarece pentru asta sunt cele 90 de zile

| goguPatent a răspuns (pentru andu57):

Numerele se transcriu nu se radiaza.
radierea se face doar de la sectia financiara dar asta nu e un impediment sa mergi cu masina in cele 90 zile.
atat timp cat ai actele masinii in regula aceasta e apta de mers pe drumul public

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Dupa cumparare masina trebuie inmatriculata in maximum 90 de zile pe numele tau. Anterior inmatricularii trebuie sa o inscrii la impozit.
Poti circula cu masina pana la inmatriculare dar numai daca are numere de circulatie sau inmatriculare provizorie.

| andu57 explică (pentru Ioandelasal):

Masina are numere de circulatie, dar ma gandeam, cei de la leasing de acolo nu o sa o radieze de pe firma lor? implicit numerele nu vor fi scoase din uz? sau nu are relevanta, deoarece pentru asta sunt cele 90 de zile?

| Ioandelasal a răspuns (pentru andu57):

Nu o s-o radieze, asa ca poti circula cu ea pana o inmatriculezi, dar sa nu depasesti perioada de 90 de zile, daca o depasesti inmatricularea se suspenda.