| Leonardo70 a întrebat:

Salut toți membrii TPU, am si eu o problema. Dacă la poliție s-a făcut un dosar penal pentru înșelăciune la cat timp pot pune un avocat sau la cat timp ajunge în instanță? Fiul meu fiind minor a fost păcălit cu un cal, s-a efectuat un schimb fără acordul meu. A doua zi i-am trimis animalul acasă omului respectiv si acesta nu a vrut să îmi dea animalul înapoi spunind ca nu îl interesează ce spune poliția si nu e frică de nimic. Cum să procedez să-mi recuperez animalul înapoi?
Acesta în două zile mi-a cerut să-i dau suma de 5 milioane.Va mulțumesc

Răspuns Câştigător
| CarcotasulVesel a răspuns:

Fiind caz de inselaciune si presupun ca la sat, aunci de aia nu ii e frica respectivului de politie

du-te la politie, pune plangere PENALA de inselaciune, sa nu cumva sa uiti sa mentionezi cuvantul penal, dupa care sa nu cumva sa pleci din politie fara numar de inregistrare a plangerii, ca altfel atunci politia chiar nu va face nimic (fara numar de inregistrare practic NU ai depus nici o plangere,)
iar dupa o saptamana du-te si intereseaza-te ce au facut relativ la plangerea ta
daca nu au ceva sa iti spuna, atunci ar trebui sa te duci la procuratura de care apartii si sa intrebi acolo

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti angaja un avocat de pe acum, sa se intereseze de stadiul dosarului. In cat timp va ajunge dosarul in instanta depinde de cat de repede se misca politia si procurorul si ce solutie va da acesta.

| darrio2007 a răspuns:

Nu prea inteleg. Ati facut schimb de animale sau ce?

| oz_1736 a răspuns:

Du-te la politia din sat. Vei depune plangere si iti va da un nr de inregistrare. Si ii spui politistului ca daca nu se rezolva in 2 sau 3 zile cu acel nr de inregistrare te duci la politia din oras si faci plangere impotriva lui

| Vacarescu_Adi_1975 a răspuns:

Nu face calul cat iti va cere avocatul!