| FreundundM a întrebat:

am 13 ani si ma gandeam daca imi pot face pasaport pentru UE fara acordul tatalui doar cu al mamei? multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform HG nr.94/2006, trebuie sa fie de acord ambii parinti, citez:
"ART.7.(1) Cererile care privesc eliberarea unui paşaport simplu pentru minorii care nu au împlinit vârsta de 14 ani se formuleazã de cãtre:
a) ambii pãrinţi;
b) pãrintele împuternicit de celãlalt pãrinte printr-o procurã specialã ori care are acordul scris al celuilalt pãrinte;
c) pãrintele cãruia i-a fost încredinţat minorul prin hotãrâre judecãtoreascã rãmasã definitivã şi irevocabilã;
d) pãrintele în favoarea cãruia s-a pronunţat o hotãrâre judecãtoreascã rãmasã definitivã şi irevocabilã, prin care instanţa a suplinit acordul celuilalt pãrinte;
e) unul dintre pãrinţi, chiar dacã nu existã acordul celuilalt pãrinte, numai pentru situaţiile prevãzute la art. 17^1 alin. (1) lit. e) din lege;
f) pãrintele supravieţuitor;
g) reprezentantul legal al minorului;
h) persoana împuternicitã printr-o procurã specialã de persoanele prevãzute la lit. a), c), d), f) şi g)."

3 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Dacă părinţii tău NU sunt divorţaţi şi nu eşti încredinţat unuia dintre ei, atunci NU se poate decât la cererea ambilor părinţi!

"Minorilor cetăţeni români care nu se află în una dintre situaţiile de suspendare a exercitării dreptului la libera circulaţie în strainătate li se eliberează paşapoarte simple electronice în următoarele condiţii:
a) în cazul minorului care nu a împlinit vârsta de 14 ani, numai la cererea ambilor părinţi, a părintelui supravieţuitor, a părintelui căruia i-a fost încredinţat prin hotărâre judecătorească rămasă definitivă şi irevocabilă, a părintelui care exercită singur autoritatea părintească în temeiul unei hotărâri judecătoreşti rămase definitivă şi irevocabilă ori în temeiul unei hotărâri judecătoreşti rămase definitivă pentru procesele începute cu data de 15 februarie 2013 sau, după caz, a reprezentantului legal;
b) în cazul minorului care a împlinit vârsta de 14 ani, la cererea acestuia, numai cu acordul ambilor părinţi, a părintelui supravieţuitor, a părintelui căruia i-a fost încredinţat prin hotărâre judecătorească rămasă definitiva şi irevocabila, a părintelui care exercită singur autoritatea părintească în temeiul unei hotărâri judecătoreşti rămase definitivă şi irevocabilă ori în temeiul unei hotărâri judecătoreşti rămase definitivă pentru procesele începute cu data de 15 februarie 2013 sau, dupa caz, a reprezentantului legal.
Emiterea paşaportului simplu electronic pentru minor, în situaţia în care există neînţelegeri între părinţi cu privire la exprimarea acordului ori unul dintre părinţi se află în imposibilitatea de a-şi exprima voinţa, cu excepţia situaţiilor prevazute la art. 17^1 alin. (1) lit. e) din Legea nr. 248/2005, cu modificările şi completările ulterioare, se efectuează numai dupa soluţionarea acestor situaţii de către instanţa de judecată, care se pronunţa în condiţiile legii.
Pe durata suspendării exercitării dreptului la libera circulaţie în străinătate, cetăţeanului român i se refuză temporar eliberarea documentului de călătorie de către autoritatea competentă să elibereze acest document, iar dacă i-a fost eliberat, îi este retras de către autorităţile competente să pună în executare măsura." - SURSA :
http://www.pasapoarte.mai.gov.ro/indexActe1.html

Toate cele bune.

| FreundundM explică:

Multumesc!

| leecea a răspuns:

Nu. Esti minor si pana la 18 ani ai nevoie de acordul parintilor in chestiuni legale.