| teodorrrroooo a întrebat:

Salut TPU, am ajuns la liceu anul acesta in clasa a IX-a cu media 8, 45. Sunt al patrulea in clasa mea cu cea mai mare medie. Nu am peste 9, 50 deci nu iau bursa de merit, dar iau bursa de rezilienta. Intrebarea mea e sunteti siguri ca o sa iau bursa?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, este sigur ca vei lua bursa de rezilienta, aceasta se acorda celor cu media de admitere de cel putin 7, conform art.7, alin.(3), lit.c) din Regulamentul aprobat prin Ordinul ME nr. 5518/2024. citez:
  (3) Bursele de rezilienţă se acordă după cum urmează:
  c) elevilor din fiecare clasă a IX-a dintr-o unitate de învăţământ preuniversitar, care au obţinut cel puţin media de admitere 7 în învăţământul liceal sau profesional/dual, în ordinea descrescătoare a mediilor de admitere;"

2 răspunsuri:
| LisaJulie a răspuns:

Da! Vei lua bursa la ca cei cu media peste 8, 50