| Marianutzu a întrebat:

Am auzit ca trebuie sa ai neaparat media 8 la purtare pentru a intra la politie. Eu am media 7.87 si nu indeplinesc acest criteriu. Pot face ceva in privinta asta?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Trebuie sa ai media generala la purtare a anilor de liceu de cel putin 9, conform Ordinului MAI nr.177/2016, citez:
"ART. 7.(1)Criteriile specifice pentru recrutarea candidaţilor la examenele de admitere în instituţiile de învăţământ, forma de învăţământ cu frecvenţă, în vederea formării profesionale iniţiale, sunt următoarele:
a) să aibă vârsta de până la 27 de ani, împliniţi în anul participării la concursul de admitere;
b) să aibă înălţimea de minimum 1, 70 m bărbaţii şi 1, 65 m femeile;
c) să nu aibă semne particulare evidente sau tatuaje neacoperite de vestimentaţie, în ţinuta de vară;
d)să fi obţinut la purtare, în perioada studiilor liceale, media de cel puţin 9, 00, cu excepţia candidaţilor care au absolvit instituţii de învăţământ de nivel liceal în state membre ale Uniunii Europene în care nu se evaluează prin notă/punctaj/calificativ purtarea elevului;
e) să nu fi fost exmatriculaţi pentru abateri disciplinare dintr-o instituţie de învăţământ;"

| alessia5158 a răspuns:

Ai primit o informatie eronata! Media la purtare este de minim 9, nicidecum 8!
Vezi confirmarea in Brosura admiterii 2017, la pagina 3 :http://www.mai.gov.ro/documente/invatamant/Brosura%20admitere%202017.pdf

p.s. Daca bine-mi amintesc, respectiva medie a fost marita inca de acum 2 ani.

Bula
| Bula a răspuns:

Politia este "Lege si ordine", evident ca n-ai ce cauta acolo cu nota mica la purtare.

Incearca la jandarmi sau la paznici de noapte big grin

suntserios
| suntserios a răspuns:

Cum naiba sa ai 7. 87media la purtare?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

7.87 poate vrei sa zici ca e media anilor de liceu.