| Manu_2295 a întrebat:

Am auzit undeva ca daca nu ai 18 ani nu ai voie sa te plimbi cu un APBT(American Pitbull Terrier) vreau sa stiu daca este adv?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform OUG 55/2002 nu este legal, fapta constituie contraventie si se sanctioneaza cu amenda de la 1.500 lei la 3.000 lei. Fiind minor limitele amenzii se reduc la jumatate, deci amenda va fi de la 750 lei la 1.500 lei.

5 răspunsuri:
| OhMyGod a răspuns:

Hmm..in Romania cred ca poti, eu mai stiu ca ieseam cu un prieten pe afara si avea un pitbull, treaceau politistii fara sa zica nimica, dar daca e adult iti trebuie botnita, chiar daca e bland

| Gizy a răspuns:

Salut! in romanie este voie stai linistit nu o sa vina vreun gabor sa te intrebe daca ai 18 ani. dar in alta tara (SUA, Canada, Mexic etc) legea nu permite minorilor sa plimbe(APBT-ul) pe strazi deoarece este una dintre cele mai periculoase rase!

| Manu_2295 explică:

Chiar daca ii pun botnita? se aplica legea?

| CosminKenT a răspuns:

Manu incearca aici pentru mai multe informatii: http://pitbullclub.ro/

P.S - Sper sa nu fie luat ca spam site-ul, incerc doar sa te ajut!