| alky13 a întrebat:

Am avut concediu ultima saptamana din iulie si prima saptamana din august, nu am mai avut concediu din ianuarie, tehnic ar trebui sa primesc spor de concediu pentru zilele in care am fost astfel liber?

Răspuns Câştigător
| gheorghe699 a răspuns:

Comform legii da! intreaba la resurse umane, de ce nu ai primit?

| alky13 explică (pentru gheorghe699):

Este o posibilitate si datorita faptului ca n-am avut concediul pe o singura luna?

| gheorghe699 a răspuns (pentru alky13):

Nu! pot sa iti calculeze si pentru un nr de zile.

3 răspunsuri:
| Doja a răspuns:

La ce te referi prin spor de concediu?

Un om are dreptul la cateva zile de concediu pe an, undeva in zona lui 21, cu posibilitati de crestere in functie de vechime. Asta inseamna 1.75 zile de concediu pentru fiecare luna calendaristica.

Corect, zilele de concediu se acorda pe perioada lucrata, deci dupa ce lucrezi toata luna ianuarie, ai dreptul la o zi (1.75) de concediu. Daca ai lucrat toata luna februarie, ai dreptul la 3 (1.75*2=3.5)

La jumatatea anului ai dreptul la jumatatea zilelor de concediu dintr-un an.

La finalul contractului de munca zilele de concediu neefectuate pana la data incheierii sunt platite si considerate ca zile muncite. De ex daca nu iei nici un pic de concediu pana la jumatatea anului vei primi bani pentru inca 10-11 zile lucrate.

Sarbatorile legale (paste, craciun) nu se pun la concediu.

Deci nu exista "spor". Exista cate ai lucrat vs cate ai dreptul.

la noi multa lume isi ia sa zicem concediu 2 saptamani de pasti. desi nu au dreptul inca la 10 zile... deci teoretic dau teapa firmei daca ar pleca imediat.

Aici e si vina departamentului de resurse umane, dar si credit acordat angajatului, pentru ca se asteapta sa nu fie nesimtit.