| HyperionCo a întrebat:

Am cumparat acum cateva saptamani de pe ebay niste produse stomatologice pentru uz PERSONAL. Le-am folosit la facultate, nu mi-au placut si am pus anunturi pe facebook ca doresc sa le vand. Dupa o saptamana primesc doua smsuri de la 1798 in care mi se spunea:
,, Dl X Y daca in termen de 3 zile nu stergeti anunturile cu produsele vandute pe diferite siteuri, ****** **** * SRL v-a actiona in judecata"

,, Avem dovesi clare, poze si conversatii ca produsele vandute nu sunt calificate si certificate in Romania. In plus, sunteti bun de plata pentru evaziune fiscala"

Serios!? Daca imi cumpar sa zicem un mp3 player pentru care platesc si TVA, dupa 2 saptamani nu-mi place si il vand cui vrea, sunt acuzat de evaziune fiscala?

Astept pareri. Sunt curios ce e cu acest numar (1798) si de unde are firma respectiva nr meu de telefon.

3 răspunsuri:
| ovy7 a răspuns:

Salut, problema ta poate fi reala desi e greu de crezut. Cel mai bine ar fi sa stergi anunturile de pe facebook sau alte site-uri, incearca sa postezi anunturi de vanzari pe site-urile de specialitate (okazii, e-bay, etc) astfel nu vei avea probleme. Si nu, daca ai cumparat ceva de pe net iar dupa 2 saptamani nu iti mai place esti liber sa il vinzi unei alte persoane folosind site-urile mai sus precizate, nu o sa te acuze nimeni de evaziune fiscala pentru asta. In legatura cu misteriosul numar 1789, sunt foarte multe persoane care stiu cum sa intre in contact cu tine folosind astfel de numere, eu am luat o teapa de genul asta cu un numar asemanator si m-a facut sa ii reincarc cartela cu 15 Euro, pe motiv ca as fi castigat un Tv si 5000Euro la o promotie Coca-Cola, chestia e ca eu chiar am trimis un sms pentru o promotie de genul si habar nu am cum persoana respectiva a reusit sa intre in posesia numarului meu de telefon...Eu de atunci nu mai am incredere in astfel de numere sau amenintarii prin telefon. Daca acea firma ar fi fost cu adevarat deranjata de anunturile tale ti-ar fi trimis o notificare postala, legala, impreuna cu o stampila si o semnatura. Parerea meawinking

| HyperionCo explică (pentru ovy7):

Multumesc frumos pentru raspuns! (1798 era numarul de fapt, am editat dar nu s-a schimbat).

| ovy7 a răspuns (pentru HyperionCo):

Anytime happy