| anonim_4396 a întrebat:

am fost anuntat de o persoana pe care o cunosc ca m-a dat in judecata prin intermediul unui mesaj de pe Facebook, ca pe data de 11 aprilie ma va judeca, treaba e ca dupa cite m-am interesat ar trebui sa imi trimata o scrisoare recomandata de la judecatorie cu cel putin 15 zile inainte de judecata ( spunetemi va rog daca e corect ), eu sunt peste hotare dar m-am interesat acasa ca nu a venit inca nici o scrisoare si nu stiu ce sa fac... cum sa procedez? Daca nu a venit scrisoarea de la judecata cu 15 zile inainte de judecata atunci poate sa ma fi amenintat? Doresc sa imi angajez un avocat dar daca nu mi-a venit nici o scrisoare, sa nu fac nimic?

Răspuns Câştigător
| Fatamuntilor a răspuns:

In primul rand intrebarea trebuia pusa la legislatie...Acolo sunt persoane care te pot ajuta.
Din cate stiu eu trebuia sa primesti citatie pana acum.Mai astepta.
ps... Poate a fost o farsa...sigur ai fost chemai in judecata?

| VladGH a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Mi-a scris asa: pe data de ** aprilie va fi judecata, daca nu te prezinti se va hotari si fara tine, am spus ca sunt peste hotare, cum ajung la legislatie.

| Fatamuntilor a răspuns (pentru VladGH):

Daca e asa te poti prezenta linistit la al doilea termen.
Intrebarea a fost mutata.

| VladGH a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Cum asa? adica prima judecata nu se petrece? ca am inteles ca daca nu ma prezint de la 3 judecati atunci se ia hotarirea fara mine si in favorea persoanei care m-a dat. Dar daca fac de fiecare data fara sa stiu eu atunci, perd eu. multumesc

| Fatamuntilor a răspuns (pentru VladGH):

Se judeca in lipsa. Oricum daca nu ai primit citatie, mai ai speranta/Dar te poti prezenta la urmatorul termen pe baza unei citatii.

| VladGH a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Dar daca nu imi trimat citatie si pentru urmatorul termen? Inseamna ca ei sunt corupti, eu cred ca am dreptul sa aflu si eu de ce ma judeca

| Fatamuntilor a răspuns (pentru VladGH):

Atunci te interesezi daca e adevarat. poate totul a fost o farsa.
Ai facut ceva cu care poti fi trimis in judecata?

| VladGH a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Persoana data mi-a spus ca are un copil de la mine dar eu nu stiu precis daca e de la mine de aceia astept scrisoare de la judecata, ca sa pot lua si eu o hotarire

| Fatamuntilor a răspuns (pentru VladGH):

Nu cred ca poti lua in considerare un mesaj pus de cineva pus pe o retea de socializare..Eu zic totusi sa-i dai un telefon fetei in cauza sa o intrebi care e adevarul.Si suna tu sau parintii tai daca exista o citatie pe numele tau.
Sau fa un efort, vin-o acasa si stai de vorba cu fata fata in fata.Iar daca acest caz se confirma cere un test de paternitate.Dar din cate stiu eu este destul de scump.

| VladGH a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Cum am inteles ca fata in cauza o tine una si buna ca eu sunt tatal, chiar si mie mi-a spus, poate a fi copilul al meu dar nu sunt sigur ca-ci eu nu am locuit cu ea nu am urmarito ce face. Stiu ca costa mult dar ce sa ii faci nimic nu poate fi sigur. plus la asta si chiar de este al meu voi plati intretinerea alimentara dar cu ea nu voi trai. Oricum iti multumesc pentru raspunsuriwinking

20 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Vezi-ti de treaba, este doar o pacaleala. Daca te-a dat in judecata trebuie sa fii citat pentru primul termen de catre instanta de judecata si citarea trebuie facuta la domiciliul/ resedinta ta, altfel se considera lipsa de procedura si se amana judecata.

| Prezidentul a răspuns:

Sigur nu pe 1 aprilie?

| VladGH a răspuns:

Vreau sa mentionez ca sunt din Republica Moldova si am 24 ani

| charleslouboutin a răspuns:

Cati ani ai?

| VladGH a răspuns (pentru charleslouboutin):

Am 24, de ce?

| charleslouboutin a răspuns (pentru charleslouboutin):

Ca nu pari sa ai mai mult de 10.

| VladGH a răspuns (pentru charleslouboutin):

Vada ca tu scrii tu iti raspunzi, ce se intimpla cu tine, te pot ajuta?laughing

| charleslouboutin a răspuns:

Sinucide-te prietene.

| DeKoniec a răspuns (pentru charleslouboutin):

Calmeaza-te prietene.

| charleslouboutin a răspuns (pentru DeKoniec):

"prietene" eu zic ca cel mai bine ar fi sa iti vezi de treaba ta. Hai ciao.

| AlePanda a răspuns:

Pai asa ar fi trebuit, sa iti vina scrisoare.Pur si simplu cred ca te-a amenintat.