| Banny991 a întrebat:

Salut TPU!
Am găsit intr-un magazin o punga cu haine de la alt magazin uitată de cineva acolo! Am stat ceva timp pana sa iau punga sa văd dacă cineva se intoarce după ea! Într-un final nu s-a întors proprietarul așa ca am luat hainele! In punga se afla și bonul fiscal așa ca m-am dus la magazinul de la care erau achiziționate, am returnat hainele și am luat altele noi pentru mine! Întrebarea este, oare se considera furt?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este furt dar este tot infractiune, respectiv aceea de insusire a bunului gasit, conform Codului penal, citez:
"ART. 243. Însuşirea bunului găsit sau ajuns din eroare la făptuitor
  (1) Fapta de a nu preda în termen de 10 zile un bun găsit autorităţilor sau celui care l-a pierdut sau de a dispune de acel bun ca de al său se pedepseşte cu închisoare de la o lună la 3 luni sau cu amendă.
(3) Împăcarea înlătură răspunderea penală."
Daca esti gasit, pe langa pedeapsa, va trebui sa restitui si contravaloarea hainelor.
Sigur ca te poti impaca cu respectivul, cred ca ar avea pretentie la o suma de bani pentru impacare si daca te impaci nu mai esti pedepsit penal.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu e furt, dar este tot ilegal se numește însușirea unui bun care nu îți apartine

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da.

| careestefazafrate a răspuns:

Da se consideră.