| xZIonutZx a întrebat:

am intampinat o problema destul de delicata si sunt in foarte mari dubii. Eu am un frate, care a fost descoperit cu tumoare etc, inainte de moartea sa (acum 5 luni ), mi-a facut mie si sotiei mele testament notarial, declarat de el, semnal de el cu martori. Acum problema este urmatoarea, el a fost casatorit dar nu a avut copii, doar un singur nepot de pe urma sotiei, care si ea a decedat in 2013. Intrebarea mea este : nepotul acesta are dreptul la mostenire daca fratele meu mi-a facut mie testament?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ti-am spus de doua ori ca nu are drept la mostenire. Fratele tau nu i-a fost ruda de sange, i-a fost unchi doar prin alianta.

13 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nepotul sotiei nu are drept de mostenire, nefiind ruda de sange cu fratele tau iar sotia lui a decedat anterior fratelui.
Nu spui daca mai ai frati/surori sau parinti care traiesc si acestia sunt mostenitori legali.
Daca nu exista alti mostenitori legali atunci tu mostenesti toata averea fratelui, inclusiv cea lasata prin testament, asa ca du-te la un notar public si solicita deschiderea procedurii succesorale.
Daca sunt si alti mostenitori legali, dintre cei enumerati mai sus, atunci va trebui sa se respecte rezerva succesorala, respectiv ceilalti mostenitori au dreptul la jumatate din ce ar fi mostenit daca nu ti-ar fi facut testament.
In orice cazu nu mai astepta si du-te la un notar public de la ultimul domiciliu al defunctului, cu actul de deces si testamentul si acesta iti va explica concret de ce acte mai ai nevoie si partea care iti revine, in functie de situatia concreta.

| xZIonutZx explică (pentru Ioandelasal):

Altii mostenitori numai are in viata, decat pe mine si pe mama, dar cum am precizat ne-a facut mie si sotie mele testament, imi este teama sa deschid taxa succesorala din cauza acestui nepot, am fost la 3 notari, unul dintre ei mi-a spus ca si nepotul are drept la jumatate din avere

| sasa1sasa1sasa1 a răspuns (pentru xZIonutZx):

Poate acei notari au inteles gresit notiunea de nepot. Or fi crezind ca e nepot de la fiu/fiica. Nefiind ruda de sange, nu are dreptul. Doar tu si mama ta.
Dar, spui "in viata". Inseamna ca voi ati mai avut frati?

| xZIonutZx explică (pentru sasa1sasa1sasa1):

Da, dar fratii au murin un accident in 89 nu cred ca se pune

| Ioandelasal a răspuns (pentru xZIonutZx):

A vorbit prostii acel notar, ti-am spus ca n-are dreptul si ti-am explicar de ce.
Mama ta este mostenitoare si are dreptul la o parte din masa succesorala (totalitatea averii fratelui tau), respectiv la 1/4 din aceasta, conform Codului civil, citez:
"ART. 978. Împărţirea moştenirii între ascendenţii privilegiaţi şi colateralii privilegiaţi
  Moştenirea sau partea din moştenire cuvenită ascendenţilor privilegiaţi şi colateralilor privilegiaţi se împarte între aceştia în funcţie de numărul ascendenţilor privilegiaţi care vin la moştenire, după cum urmează:
  a) în cazul în care la moştenire vine un singur părinte, acesta va culege un sfert, iar colateralii privilegiaţi, indiferent de numărul lor, vor culege trei sferturi;"
Daca intreaga avere ti-a fost lasata tie, prin testament, atunci mama mai are dreptul la jumatate din ce i-ar fi revenit conform cotei mostenirii legale, respectiv la 1/ din aceasta. Mama poate renunta la mostenire si atunci tu mostenesti totul.

| sasa1sasa1sasa1 a răspuns (pentru xZIonutZx):

Condoleante.
Acei frati au avut copii? Daca da, ei au dreptul la mostenire. Daca nu, ramai doar tu cu mama. E bine sa stii totul dinainte. Cum spune @Ioandelasal, daca mama renunta la mostenire, tu ramai cu totul. Taxa de renuntare este de vreo 40-50 de lei (in functie de notar).

| xZIonutZx explică (pentru Ioandelasal):

Am inteles, deci acel nepot ( grad de rudenie fratele meu fiiundui unchi, nu bunic ), nu are drept?

| xZIonutZx explică (pentru sasa1sasa1sasa1):

Nu au avut copii, singurul care era doar acest nepot, care fretele meu ii venea unchi

| xZIonutZx explică (pentru Ioandelasal):

Am inteles, multumesc

| sasa1sasa1sasa1 a răspuns (pentru xZIonutZx):

Unchi prin alianta, din cat am inteles eu. Deci, nu, nu are drept de mostenire.

| Ioandelasal a răspuns (pentru xZIonutZx):

Ti-am spus de doua ori ca nu are drept la mostenire. Fratele tau nu i-a fost ruda de sange, i-a fost unchi doar prin alianta.

| Dorian13 a răspuns:

Logic ar avea drept la mostenire dar atata timp cat ti-a facut tie testament nu mai are drept!

| Ioandelasal a răspuns (pentru Dorian13):

Raspuns total gresit. Pe ce baza?

| sasa1sasa1sasa1 a răspuns (pentru Dorian13):

Nimic din ce spui nu e corect.
Nepotul prin alianta si nu de la copil, nu are drept de mostenire.
Ceilalti mostenitori au dreptul prin lege (la o cota minina stiu eu), indiferent de existenta sau neexistanta unui testament.