| GreyShaw a întrebat:

Salut TPU, am nevoie de câteva informații utilitare, rog seriozitate.
Sunt dintr-o familie cu 11 copii, acum 6 ani când tatăl meu a murit, am dat procură la notar că nu am nevoie de nimic din partea lui.
Mama mea este încă în viață, dar aș vrea să procedez cum am procedat în cazul lui, situația dintre mine şi mama nu este foarte bună, sunt ultimul copil.

Vreau să întreb dacă aş putea merge la notar să fac acelaşi lucru cum am făcut şi în cazul tatălui meu, vreau dacă se poate să las procură că nu am nevoie de nimic din partea ei, şi să nu mai fiu deranjat cu nimic chiar în caz de deces.

Se poate cât timp ea este în viață să renunț la moştenire din partea ei?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu procura ai facut (nu dat) la notar, ci declaratie de renuntare la mostenirea dupa tata.
La fel poti face si in cazul mamei, dar numai dupa decesul ei, nu se poate renunta la mostenire dupa ea in timpul cat traieste.
In acest sens sunt prevederile Codului civil, citez:
"ART. 956. Actele juridice asupra moştenirii nedeschise
  Dacă prin lege nu se prevede altfel, sunt lovite de nulitate absolută actele juridice având ca obiect drepturi eventuale asupra unei moşteniri nedeschise încă, precum actele prin care se acceptă moştenirea sau se renunţă la aceasta, înainte de deschiderea ei, ori actele prin care se înstrăinează sau se promite înstrăinarea unor drepturi care s-ar putea dobândi la deschiderea moştenirii."

| GreyShaw explică (pentru Ioandelasal):

Păi şi de exemplu, aş putea lăsa o declarație la cineva din familie deja completată cu :
D E C L A R A Ţ I E

Subsemnatul [.] domiciliat în [.], identificat cu CI seria [.] număr [.], eliberată de [.], cu CNP [.], în calitate de moştenitor legal, declar* că renunţ în mod expres, în baza art. 1100 Cod Civil** coroborat cu art. 1120 Cod Civil***,  la succesiunea defunctului [.], decedat în data de [.] cu ultimul domiciliu în [.] şi că nu am făcut niciun fel de acte sau fapte de acceptare expresă, tacită sau forţată a acestei succesiuni.

Să completez acum restul + semnătura mea, şi după decesul ei unu-l din frați sau surori să completeze cu data de deces?
Să nu mai fiu nevoit să vin iarăşi în țară, şi să nu mai fiu deranjat cu astfel de lucruri, s-ar putea aşa?

| Ioandelasal a răspuns (pentru GreyShaw):

Nu se poate, declaratia de renuntare se face in fata unui notar public si trebuie sa fie autentificata si aceasta, asa cum am spus in primul raspuns, numai dupa decesul mamei.
Probabil ca nu ai citit cu atentie prevederea Codului civil pe care ti-am citat-o.

| SoulReaver a răspuns:

Cred ca se poate, dar totusi discută cu un notar înainte de a merge cu mama ta. Fiind în viață cred că trebuie să mergeți amândoi.