| DieterBortscher a întrebat:

Am o intrebare cu privire la loteria vizelor US.
Am prieteni și rude care au plecat în America, toți prin această loterie. Am vorbit cu nenumărate persoane care au câștigat această loterie.
- Sunt șanse atât de acceptabile să câștigi? Văd că sunt multe persoane care aplică pentru loterie și câștigă.
- Câți participanți sunt anual aproximativ din România?

Eu cred că sunt mulți care nu câștigă pentru că nu completează corect și nu sunt atenți cu privire la instrucțiuni. Voi ce credeți?

- Dacă te înscrii în concurs și completezi tot perfect și cu atenție, ai șanse acceptabile de câștig?

Pe lângă că știam de mătușa mea care a plecat acolo prin loterie, acum stau și aud de verișorul meu de 19 ani care a câștigat loteria pentru anul 2019, iar acum este acolo. Pe lângă asta, văd persoane care să se plângă că nu câștigă, însă nu atât de multe. Și în plus, unii aplică pentru această viză cu ditamai familia, alții nu pot din cauza familiei, alții probabil nici nu se gândesc la așa ceva și nu se înscriu.
Eu cred că mai mult cei care sunt mai tineri și care aplică singuri pentru viză observ că câștigă mai mult.
Având în vedere faptul că și eu sunt singurul din familie care am în plan după terminarea liceului să aplic pentru o facultate (probabil) și să mă înscriu și în această loterie, chiar sunt șanse atât de posibile încât să câștigi?

3 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Fiecare țară din cele eligibile, are repartizată în fiecare am o cotă de câștiguri în această emigrare. Pentru anul fiscal 2020, vor fi disponibile 50.000 de vize. Astfel șansa este mai mare sau mai mică în funcție de numărul solicitanților pentru acel an. Așa că să zicem că în în total sunt 100 000 de solicitanți, ai șanse se 50% să fii ales. Simplu.

| DieterBortscher explică (pentru sadrian46):

Pai si cânți sunt participanți aprox intr-un an?

| sadrian46 a răspuns (pentru DieterBortscher):

Asta nu ai de unde să știi. Nici măcar aprox, că nu ai de unde.
Dar având în vedere, ceea ce ai arătat și tu, că mulți din cei din jurul tău au reușit, sunt șanse destul de mari, ca să merite să încerci.
Dar reușita la Loteria Vizelor nu îți garantează 100% viza. Ei te mai verifică dacă ești acceptabil, de exemplu să nu ai cazier, conexiuni cu extremiștii, teroriștii, etc.