| JustAod a întrebat:

Salut TPU,am o intrebare, daca am avut un proces verbal la 14 ani,va avea legătură cu cazierul meu, sau unde ma pot angaja in viitor? Mulțumesc!

3 răspunsuri:
| annonimaaaa555 a răspuns:

Nu. Și în plus legea zice ca după 3 ani după ce ti s o deschis un cazier, se șterge dacă nu mai faci nimic. Îți las un link cu legea

https://lege5.ro/......ura-penala

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca ai avut proces verbal de contraventie atunci nu este nici o problema, nu exista cazier contraventional.
De asemenea si daca ai avut un proces penal si nu ai fost condamnat, respectiv nu s-a luat nici o masura educativa impotriva ta, nu ai nici cazier judiciar.
Doar daca s-a luat o masura educativa atunci acesta este inscrisa in cazierul judiciar dar este radiata dupa trecerea unui an de la data executarii masurii educative.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Daca de la varsta ta te ocupi de prostii, atunci ai luat o nene pe un drum gresit si pana la 18 ani daca vei continua cu prostiile vei fi si arestat. Din ce cauza ti s-a facut proces verbal ce ai facut? Data viitoare vei avea dosar penal sa vezi atunci ce mișto va fi nu te va angaja nimeni nicaieri.