| istoc2010 a întrebat:

am o intrebare urgenta pentru voi. Trebuie sa-mi scot buletinul de 18 ani si intrebarile ar fi urmatoarele: 1. Tatal sau unul din parinti trebuie sa fie prezent neaparat? 2. Daca sunt programat pe 25 septembrie si mie mi-ar trebui buletinul mai devreme este vreo sansa sa-l fi facut mai devreme? sau trebuie ceva acte ca sa-l pot scoate mai devreme si daca da atunci ce anume e vorba ca trebuie sa plec la scoala intr-un alt oras ce acte ar trebui sa le dau sau cerere sau orice? Multumesc anticipat si cine imi raspunde sa fie acctiv pe acesta intrebare poate voi mai avea nelamuriri sa a pe cine sa intreb (funda sa nu mai zic ca dau) Multumesc! O seara placuta tuturor!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

1.Da, trebuie sa fie prezent un parinte, daca nu ai implinit 18 ani.
2.Preschimbarea CI se poate face cu 180 de zile inainte de expirarea valabilitatii actualei CI. Nu cred ca ai sansa sa primesti mai repede CI. Oricum, in baza unei procuri speciale, facuta la un notar public, poate sa-ti ia CI si o alta persoana, un parinte sau altcineva.

| istoc2010 explică (pentru Ioandelasal):

1 OK. Ms
2 Nu la aia mam referi am facut pota candva pe 4 septembrie si sunt programat pe 25 sa merg sa mi-l elibereze acum de aia am intrebat este vreo sansa sa fie eliberat mai devreme? pentru ca totusi nu pot veni aksa oricand. Multumesc

| Ioandelasal a răspuns (pentru istoc2010):

Poti incerca dar nu cred. Fa-i o procura speciala la un parinte, nu costa foarte mult, doar cca 40 de lei si atunci ti-l va ridica parintele.